Pokec

Tato stránka je určena pro diskuzi (zapojit se mohou pouze přihlášení uživatelé).

263 komentářů u Pokec

 1. VS napsal:

  Minulý rok jsem si tady dal na silvestra předsevzetí, které můžete najít o pár příspěvků níže. Letos přicházím s předsevzetím o něco dříve, akorát to není ani tak předsevzetí, jako spíš rozhodnutí. A to rozhodnutí zní: OPOUŠTÍM INTERNET.

  Za prvé: po celý letošní rok jsem (tady i na svém „náhradním“ blogu) předestíral plány, co všechno napíšu a co všechno vydám. To ode mne bylo trošičku hloupé a taky trošičku trapné. Mé „psací a vydávací“ plány ztroskotaly na tom, že Robert si začal hrát na basovou kytaru v deth metalové kapele a vše ostatní (s výjimkou nového Zaklínače) pustil k vodě. Informování „co bude teď a co bude příště“ tedy přesouvám na nakladatele, ať už to bude Brokilon a nebo někdo jiný.

  Za druhé: jako podnikatel/živnostník jsem se naučil, že pokud něco nefunguje, tak je lepší to zrušit a už do toho necpat další a další čas i energii. Tyhle stránky přestaly fungovat – jednak obrazně (od loňska tady přibylo opravdu jen pár dotazů a komentářů, když teda odečtu ty svoje) a za druhé konkrétně – chybou poskytovatele byly cca čtvrt roku nedostupné.

  Za třetí: počátkem tisíciletí (tak 2000 až 2010) byl internet prostorem, ve kterém si zajímaví, inteligentní a možná i trochu praštění lidé vyměňovali zajímavé, inteligentní a možná i trochu praštěné názory… Což byla nejen zábava, ale i poučení. Teď, alespoň já mám ten pocit, se internet stal prostorem pro agresivní reklamu, psychologickou manipulaci, šmírování a přisvojování si cizích dat za účelem jejich prodeje reklamním společnostem … a toho já se nechci účastnit.

  Stránky jsem už trošku promazal, jak jste si mohli všimnout. Kromě toho jsem smáznul i svůj „náhradní“ blog. Stránky tady budou viset ještě cca dva měsíce (mám předplaceno do února) a pak se (předpokládám) odebéřou na digitální hřbitov.

  Loučím se, VŠ

 2. VS napsal:

  Nové zprávy jsou tyto: zdá se, že se Brokilon probral z kómatu – viz http://www.brokilon.cz/. Robert v článku slibuje, že mi příští rok vydá 3 knížky. Před měsícem mi (v telefonickém rozhovoru) sice slíbil, že mi vydá 4 knížky, ale nevadí. Nemusí pršet, stačí jen když kape :-) .

  Na přelomu února a března 2015 by mělo konečně vyjít Tajemství Morie. Bylo plánováno na letošní říjen, ale nezadařilo se. Snad se zadaří počátkem příštího roku.

  Další plánovanou knížkou na rok 2015 je Rok Havrana, který mám víceméně hotový a čekám, jestli to bude s Brokilonem tak růžové, jak je slibováno (ale v záloze mám i alternativního nakladatele). A pokud bude vše opravdu růžové a sluníčkové, mohla by příští rok vyjít i Kukaččí mláďata. Kromě toho se „vyskytla“ i detektivka s pracovním názvem Lovci přízraků (s amatérským detektivem Gowery Finkem)… Plus zůstávají v běhu idříve avizované věci jako druhý díl Emmy (Emma od Řeky), Poslední velkoměsto a jedna či dvě epizodické knížky z Pohraničí.

 3. misek.dan napsal:

  Ahoj, tak to asi vypadá až na příští rok co?

  • VS napsal:

   Ahojky :-) … nemám nejmenší tušení co bude příští rok – a jestli vůbec něco bude. Já mám „napsáno“, ale Brokilon jaksi umdlel :-( … Nerad bych tady šířil nějaký pesimismus, ale sám jsem z toho už docela nervózní.

   EDIT: tak jsem Robertovi zavolal a důkladně se ho vyptal. Podle Roberta pojede Brokilon dál a dál, akorát letos došlo „k nešťastné souhře okolností“. Tajemství Morie by mohlo vyjít koncem ledna. V ideálním případě mi Robert příští rok vydá 4 knížky a to včetně Kukaččích mláďat, které budu muset teprve napsat. Alespoň mi to slíbil :-) .

 4. riowarr napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, jak pokračujete s Pohraničím? V jaké fázi jsou Kukaččí mláďata? Chápu, že na prvním místě je teď nejspíš Tajemství Morie, ale od Likaria už uběhl nějaký ten pátek a přiznám se, že mi Pohraničí chybí.
  Díky Riowarr

 5. sicco napsal:

  Zdravím
  Tak, už se tu dlouho nikdo neozval. Tak by mě zajímalo, jak je to s Havranem. Dopsáno? S vaší tvůrčí rychlostí by už mohlo.

 6. VS napsal:

  Tajemství Morie se sice ještě neobjevilo v edičním plánu Brokilonu, ale Robert slibuje, že vyjde PRAVDĚPODOBNĚ ještě letos. Text byl odeslán na korektury a připravuje se obálka.

  Tady je anotace:

  Od války o Prsten už uběhlo 102 let. V Grondoru zuří protielfské povstání a trpaslíci si chtějí vzít doly v Morii – třeba i silou. Schyluje se k další válce. Krajem, který dosud netuší o hrozící katastrofě, se proplétá skupinka uprchlíků. Skládají střípky informací, získávají důkazy, mluví se svědky starých událostí. Postupně odhalují děsivé tajemství. Tajemství Morie.

  Poznámka: ten „Grondor“ je tam správně. Jak vypravěč vysvětluje hned v úvodu:

  Některá jména a místní názvy neodpovídají tomu, jak je možná znáte z Cesty tam a zase zpátky a z Trilogie. Má to různé důvody. Za prvé: za těch téměř sto let, které uplynuly od prvního vydání obou literárních děl, se názvosloví částečně změnilo. Za druhé: některá jména jsou zkomolená, protože tak mi to tak připadá přirozenější. Například družku Krále Chodce bych nikdy nenazval jejím vlastním jménem, ale vždycky jen Arffen, Harffen, Harffena a nebo prostě Fena. Tak ji nazývali vojáci velkých lidí – a to nejen ti z Grondoru, ale i ostatní. Všichni ji nenáviděli. Podle všeobecného přesvědčení odstavila Krále Chodce od moci a byla to ona, kdo vydal všechny ty šikanózní zákony a nařízení.
  V případě jmen Zau-Ronn a Zanuman jsem převzal skřetí výslovnost. Skřeti se dnes sice navzájem dorozumívají obecnou řečí, ale nerozlišují mezi sykavkami a nedokážou vyslovit r, které nahrazují buď hrdelním zachrčením a nebo jiným písmenem.
  Pak je tady ještě za třetí a za čtvrté, jestli mi rozumíte, jsou tu další důvody, proč jsem jména a názvy pozměnil nebo zkomolil – ale těmi vás už nebudu zatěžovat. Věřím, že mnoha změn si ani nevšimnete.

 7. sicco napsal:

  Dobrý den (nebo noc)
  No je opět na čase se zeptat, zdalipak a na čem pokračují práce. A jak to vypadá s Tajemstvím Morie. Jenom doufám (jako čtenář), že si neužíváte letního nicnedělání. (jako člověk vám ho však přejí)

  • VS napsal:

   Dobrý den, díky za otázku – jsem rád, že to tady začíná zase ožívat.

   1. V současné době zápasím s nějakou virózou, kterou sem o víkendu zavlekl starší syn z Prahy – Praha je prostě zdrojem všeho zla :-)

   2. Tajemství Morie by mělo (mohlo) vyjít ještě letos, alespoň tak mi to Robert slíbil.

   3. V současné době mám předpřipravenou povídkovou sbírku (5 povídek z devadesátek + jedna navíc, dohromady cca 300 stránek) ALE nejsem si jistý (z různých důvodů), jestli bych s ní měl vyrukovat zrovna teď. Taky ještě nemám dopsanou „bonusovou“ povídku s Oggerdem

   4. Kromě toho mám rozepsanou knížku s Havranem, chci propojit ty 4 povídky, které už vyšly dřív, překopat je a něco k nim připsat. S tímhle (tj. s překopáváním a přepisováním jsem hotový tak ze 2/3)

   5. Atd., atd. – kromě výše uvedeného jsem se věnoval asi 5-ti dalším věcem. Teď mám období, kdy těkám sem a tam a zatím s tím nedokážu nic udělat :-(

   • sicco napsal:

    Já bych se té povídkové sbírky nebál. Povídku dopište a uveďte knihu na podzimní trh. To mají študáci vyděláno z brigád a kupují knihy, (nebo aspoň tak jsem to dělal já) :) . Ne dělám si srandu, je to na vás. Navíc – po přečtení nového vydání Kyborgova jména jsem zjístil, že po určitém čase působí podruhé přečtená kniha jako nová. Takže si vás přečtu znovu a celýho. :) I když to bude u některých kousků už počtvrté :)

 8. Svarec napsal:

  Dobrý den,

  měl bych několik věcí :)

  Nejsem si jistý, jestli se to tady už neřešilo (snažím se to průběžně sledovat), jestli ano, tak se omlouvám, ale co se stane s Pohraničím po vydání Kukaččích mláďat? Psal jste něco o sbornících, ty jsou fajn, nicméně dojde ještě i na nějaké regulérní romány a trochu rozmáchlejší příběhy, nebo už s Pohraničím v tomto ohledu bude konec? :) Případně jednalo by se pouze o retrospektivní věci z minulosti nebo byste něco zasadil i do období po Kukaččích mláďatech?

  Druhou věcí je Oggerd. Přiznám se, že ten mi nikdy nepřirostl j srdci jako Pohraničí, ani ho nemám moc načteného, ale teď se do něj pomalu dostávám, takže by mě zajímalo, co bude dál. Vím, že máte rozepsanou další Emmu a pak jednoho Oggerda bez Oggerda, ale co přímo Oggerd? Případně, už víte, zda se vám podaří propojit Emmu s Oggerdem (pokud to tedy zatím není autorské tajemství). :)

  jo a ještě jedna věc. Určitě by nebylo od věci ke knihám z Oggerdova světa připojit chronologicky vypsanou historii světa, jak to vždycky bývalo u Pohraničí. Moc se v tom světě neorientuji a tohle by mi určitě pomohlo :)

  Díky za odpovědi :)

  • Svarec napsal:

   Jo a úplně jsem zapomněl na další věc: Chystají se nové vydání Projektu Berserkr a Ostří Ozvěny? Někdy v dohlednu :)

   • VS napsal:

    Dobrý den, díky za dotazy.

    1 Mám rozepsané ještě 2 další knížky z Pohraničí – jedna se odehrává dlouho před Kukaččími mláďaty a druhá dlouho po nich. Možná přijde řada i na ně (někdy, v blíže neurčené budoucnosti).

    2 Pseudohistorii „oggerdovského“ světa jsem sestavil v průběhu psaní Keltské brány, ale není tam vypsaná nějak polopatě, spíš vyplývá z dialogů a z jednoho Hargova referátu. Zkusím to příležitostně přehledně sepsat a dát na svůj blog (ne na tenhle, na ten druhý)

    3 Mám v plánu propojit Oggerda a Emmu dost těsně :-) .

    4 K Novému vydání Ostří ozvěny a Projektu berserkr: to záleží na nakladateli. Tyhle dvě knížky vyšly koncem devadesátek v na dnešní dobu neuvěřitelně vysokých nákladech. Už se sice vyprodaly, ale nakladatel má trochu obavu, jestli trh není pořád ještě zasycený (antikvariáty, veřejné knihovny, před pár lety se daly sehnat i přes internetová knihkupectví). Jejich nové vydání je v plánu, ale zatím ve vzdálenější budoucnosti.

 9. VS napsal:

  14. června 2014 – stránky se probraly z kómatu?

  Pokud jste se v minulých měsících pokusili navštívit tyhle moje stránky, zjistili jste, že jsou nedostupné. Protože jsem nevěděl, jestli vůbec někdy naskočí, založil jsem si „náhradní“ blog na adrese http://vladimirslechta.blogspot.cz/. V tuto chvíli tam mám 11 „výkřiků“ a pravděpodobně tam časem ještě nějaké přidám.

 10. VS napsal:

  22.4.2014 – co se děje a/nebo neděje

  Tajemství Morie pořád ještě „visí v luftě“, Robert se k tomu ještě nedostal – ale on se k tomu jednou dostane (já tomu věřím).

  Rozepsal jsem pokračování Emmy, jenže se dostavil můj obvyklý autorský blok. Když dopíšu knížku nebo delší povídku, tak potřebuju pár měsíců pauzu. S Emmou to prostě zatím nejde. Abych ten čas nějak vyplnil (než to zase půjde) natáhl jsem si do počítače 4 staré povídky s Havranem (pokud vám to něco říká) a začal jsem z nich dělat knížku. Přidal jsem tam jednu „tmelící postavu“ a určitě připíšu nejméně jednu další povídku (ale nejspíš 2), takže to bude mít i určitý dějový oblouk. Kromě toho mi Robert nabídl, že vydá sbírku sci-fi povídek, které mi vyšly v devadesátých letech v Ikarii (a jinde). Prohrábl jsem se ve starých počítačích a našel jich celkem 7, na knížku určitě vystačí (možná připíšu ještě jednu bonusovou).

  Tímto vším se tedy teď zaobírám a kromě toho ještě buduju na zahradě pergolu :-)

 11. Krcmelound napsal:

  Jsem rád, že se nám pomalu ale jistě blíží uzavření celého Pohraničí. Chtěl bych se ale ještě zeptat, jestli se vedle Kukaččích mláďat a Krátkého návratu starých časů, které tu byly zmíněny, počítá i s tím, co je ve Faktografii Pohraničí uvedeno jako „sborník Hraničář“?

  • VS napsal:

   Sborník „Hraničář“ je plánovaný jako kompilace starých a nových povídek, propojených postavou Jonniho Faylorga z hraničářské osady Chawyna. Bude to spíš taková „odbočka z hlavního proudu“ než ukončení. Připravím to, až (jak se říká ve filmech) „přijde ta pravá chvíle“… Psaní se nedá naplánovat, není to jako naprojektovat kus vodovodu nebo napsat požární zprávu. Někdy se daří, ale jindy se nedaří – ať dělám co dělám. Mám „Hraničáře“ v seznamu a jednou se to určitě povede :-)

 12. sicco napsal:

  Tak jak to vypadá s tajemstvím Morie? Bude i knižně? Já jen, že se zatím v edičním plánu Brokilonu na letošek neobjevila. Tož jak?

  • VS napsal:

   Víte toho přesně tolik, co já :-) . Robert ode mne bere knížky automaticky, ale tohle je speciální záležitost, takže si ji chce nejdřív přečíst. Ještě se k tomu nedostal. Robert se vždycky věnuje jen jediné věci a všechno ostatní jde stranou – to mu schvaluji a závidím. On se k tomu nakonec dostane a řekne svoje :-)

 13. Marty napsal:

  Dobry den VS-em,
  zajima me, jak je to s obsahem knih, ktere maji to stesti, ze u nich doslo/dojde k novemu vydani (napr. Orcigard)?
  Jedna se jen o dotisk, nebo jsou obohaceny o povidky, ktere se v prvnim vydani nevyskytly?

  • VS napsal:

   Dobrý den, díky za otázku.

   Všechna nová vydání mých knížek ( s výjimkou Orcigardu) mají stejný obsah jako ta předchozí. Je pravda, že každou knížku, kterou jsem připravoval pro nové vydání, jsem „učesal“ – někdy víc, někdy méně – ale obsah se NIKDY nezměnil. Jedině do nového Orcigardu přibyla dosud nepublikovaná novela Krysí zub, která uzavírá určité motivy z Nejlepšího dne pro umírání a Likaria.

   Až vyjde nové vydání Plotů z kostí, bude mít rovněž cca 30 stran navíc.

   • Marty napsal:

    To je dobre. Trochu by me to, jako majetele puvodnich vydani, mrzelo. Uz ted mam ve Vasich knihach trochu zmatek diky novym kresbam na obalu a nejsem si jisty co uz mam a co jsem cetl :)

    Chapu to ale spravne, ze se v novych vydanich jedna o dosud nezarazene povidky, ktere predstavuji kapitolu navic a zasadne nenarusuji dej? Popr. planujete je s postupem casu nekde zpristupnit, aby o ne nebyli majitele prvnich vydani ochuzeni?

    • VS napsal:

     Ze všech knížek, které kdy byly nově vydány, přibylo „něco“ akorát v Orcigardu. Vlastně mě napadá, že v Nejlepším dnu pro umírání od Brokilonu vyšla navíc ještě Zimní zakázka – ta ale už byla před tím publikována v Drakobijcích.

     Zpřístupnění neplánuju, ani to zatím nemůžu udělat. Autorská práva má nakladatel a toho by to určitě naštvalo :-(

 14. VS napsal:

  Podle nejnovějších zpráv vyjde Kyborgovo jména 1. dubna – a prý to není apríl :-)

  Jinak jsem definitivně stanovil „plán psaní“ na letošní rok. Včera jsem se pustil do druhého dílu Emmy (bude se jmenovat Emma od Řeky) a až se s tím vypořádám, napíšu něco *nového* z Pohraničí – ale ještě jsem se nerozhodl, jestli to budou Kukaččí mláďata nebo Krátký návrat starých časů. Pokud mi to půjde tak, jako mi šla Moria, mohl bych mít *obojí* hotové někdy v září nebo v říjnu. Je to sice ambiciózní plán, ale nesmíme si klást malé cíle, no ne? :-D

 15. Geralt napsal:

  Zdravím.
  Je super, že Tajemství Morie už je skoro ,venku, ale rád bych se zeptal na Pohraničí :)
  Vím,že by mělo letos vyjít nové vydání Plotů z Kostí. Je už nějaký přibližný termín?
  A také jestli se můžeme v bližší době těšit na úplně nové kousky z Pohraničí?
  Díky za odpověď.

  • VS napsal:

   Dobrý den, díky za zájem. Tajemství Morie ještě není „skoro venku“. Je jen dopsaná a Robert se teď rozmýšlí co s tím :-) .

   V současné době se „přehrabuju“ v Karlu Mayovi a myslím si, že když mu dám ještě měsíc, tak to budu mít hotové. Pak mám v plánu pustit se do druhého dílu Emmy.

   Z Pohraničí mi „chybí“ napsat už jen Kukaččí mláďata a pak jsou ve hře ještě nějaké povídkové sbírky. Do Kukaččích mláďat se chci pustit až po novém vydání Plotů z kostí (ty přijdou na řadu v druhé půlce letošního roku a nebo až příští rok), ale mohl bych si přednostně „střihnout “ Krátký návrat starých časů (= pracovní název), což budou dva nebo tři detektivní příběhy, psané v „ich formě“ – a to je žánr, který mě v poslední době dost baví.

   • sicco napsal:

    Tak jsem si konečně přečetl o VS v položce Něco o mně. Podle mě je to vtipné vyprávění, nebylo by od věci to dát do nějaké knihy jako medailonek. A jinak doufám, že z pohraničí ještě nějaké další příběhy vymyslíte. Určitě to bude. Třeba do pohraničí vehnat věk páry a svézt se na vlně oblíbeného steampunku, ale to už tvořím za vás.

    • VS napsal:

     Já jsem se ještě nezmínil, že mám nahozený čistě „steampunkový“ román? Pracovní název zní Kapitán Emo a upíři z Marsu - a možná to bude i konečný název, pokud to někdy doklepnu. Potíž je, že mám takovýchhle „snadno napsatelných a zábavných (tedy zábavných pro mě jako pro autora)“ věcí nahozených několik , ale ono to zase tak snadno napsatelné není. I Tajemství Morie jsem psal víc než tři měsíce a to jsem to měl už rok „rozfázované“ po kapitolách a ty tři měsíce jsem dělal v podstatě jen na tom. Všechno chce svůj čas.

 16. VS napsal:

  11. 2. 2014 – jak to vypadá v tuto chvíli?

  „Málem“ se mi podařilo dopsat Tajemství Morie. Při této příležitosti jsem zjistil, že Tolkien použil celou plejádu „zeměpisných“ jmen, což znamená, že si v atlasu vyhledal zeměpisné názvy a pak je trošku poupravil a použil pro své potřeby. Máme tady: Bilbao, Aragon, Lorient a nejnověji jsem odhalil Morii, což je název chrámové hory v Jeruzalémě… Měl jsem v plánu, že Tajemství dopíšu ještě v lednu, ale manželka mi připravila dlouhý seznam co mám udělat a zařídit na baráku „když teď teda nedělám na zakázkách“ – a kromě toho jsem musel vyřídit i pár zakázek :-) . Pár dní jsem věnoval Karlu Mayovi, kromě jiného jsem vypočítal, jak byl Karel May (ve svých cca 50-ti letech) vysoký. Teď se ale znovu vrhám na Morii a předpokládám, že ji konečně doklepnu.

  Chtěl jsem mít Tajemství Morie jako „tenkou“ – ale výstižnou – knížku. Teď se zdá, že bude mít cca 250 stránek, tedy o něco méně než Emma, ale o značně víc než JFK.

  EDIT 24.2.2014: tak se přece jen povedlo a dokončení Morie je už jen otázkou hodin. Opět se potvrdilo, že když mi knížka připadá „skoro hotová“, musím jí dát ještě nejméně týden v kuse, abych ji doklepl – a když píšu „týden“ tak mám na mysli tak 10 hodin denně. Zábava se proste musí změnit v posedlost :-)

 17. VS napsal:

  31. 12. 2013 – o novoročních předsevzetích a tak

  Začíná to tady vypadat jako v té písničce od Hoptropáků „Už dlouho nejel žádnej vlak…“ Tím chci říct, že sem už nepíše takměř nikdo jiný než já. Sekce POKEC se mění spíš na NÁSTĚNKU … což ale vůbec nevadí. Chystám celkovou revizi stránek, ale musím postupovat step by step, tedy jedno po druhém. Teď je na řadě Tajemství Morie, ve kterém jsem docela slušně pokročil.

  Po cca 10-ti letech jsem opět navštívil kino a zhlédl Hobita – Šmakovu dračí poušť. Potěšilo mě, jaký z toho udělal PJ Disneyland. Měl jsem o svém projektu „Tajemství Morie“ určité pochyby, ale teď už je nemám. PJ šlápl do Tolkienova díla svou king-kongovskou tlápotou a já už na tom nemůžu pokazit vůbec nic, protože je to nenapravitelně rozhašené.

  Tím se dostávám k tématu „novoročních předsevzetí“. Už celá desetiletí jsem žádné neměl, ale teď jsem si jedno pořídil. V příštím roce se pokusím minimalizovat svou digitální stopu. Zatím nejsem na facebooku, jak jste si možná všimli – a hodlám v tom pokračovat. Občas jsem se zapojoval do diskuzí na Legii nebo na Fantasyplanet, ale pokusím se tyhle své občasné diskuzní příspěvky omezit (a tím myslím omezit na nulu). Člověk má sice chvíli pocit, že se díky internetovým diskuzím „dostane mezi lidi“, ale je to jen iluze. Nechám otevřený jediný digitální „komunikační kanál“ a to tady na svých stránkách… Součástí předsevzetí je i to, že se budu raději scházet se „skutečnými“ lidmi a pokecám s nima u piva nebo u kafe (nebo u čaje v čajovně).

  Všem, kteří sem zavítáte, přeju úspěšný rok 2014, méně digitální pseudokonverzace a více skutečných mezilidských setkání :-)

  • Urghat napsal:

   Zdravím :)
   Jsem tu po dlouhé době, tak trochu přidám svou trošku k oživení (jinak pravděpodobně „všichni už jsou v Mexiku“).
   Druhý díl Hobita mi zatím unikl, ale snad se na něj dostanu a z toho co jsem o tom slyšela jsem vážně zvědavá, co zas Jackson provedl. On Jackson ten svůj film „Brain Death“ prostě nezapře a všude strká „akci se zombíkama“ :D
   S rozhodnutí o omezení digitání komunikace můžu jen souhlasit, i když já osobně už (asi) třeba FB anulovat nedokážu, bohužel. A přesně trpím tím, jak si člověk pořád myslí, že je s dalšími virtuálně přihlášenými „u jednoho stolu v hospodě“ a ono nic.
   Přeji všem nový rok bez větších malérů, ať přežijem a pokud možno při zachování fyzického i psychického zdraví! K tomu pak spoustu pěkného čtiva a opravdových zážitků :)

  • sicco napsal:

   Už se ví, kdy se můžem těšit na mayovky a Tajemství Morie. Na fantasyplanet totiž píšete, že připravujete už novou Emmu, tak jsem myslel, že tyto dva projekty už máte za sebou. Tož jak?

   • VS napsal:

    Dobrý den, Tajemství Morie je ve fázi „těsně před dokončením“, která může trvat týden a nebo třeba i rok, pokud se nezadaří :-) (ale já myslím, že se zadaří a bude to spíš ten týden). Samozřejmě záleží i na Robertovi, jestli do toho půjde.

    Karla Maye píšu průběžně, mám hotovo tak 3/4 z loňska a předloňska. Až dokončím Tajemství Morie, tak tomu chci dát nějaký čas a „spasovat“ to (je to „jiné“ psaní než povídky a romány).

    No a pomalu se pouštím do druhého dílu Emmy, jak jsem napsal na FP, ovšem s důrazem na slovo „pomalu“.

 18. VS napsal:

  Zprávy „jak to pokračuje“ jsou tyto: paralelně (na přeskáčku) píšu Tajemství Morie a knížku o Karlu Mayovi. K tomu čtu (paralelně) Pána prstenů a Deadly dust, což byl pro Karla Maye takový „trenažér“, kde si zkoušel různé postupy a pak je používal dál.

  Posháněl jsem v domácnosti spoustu map Středozemě i Kraje (bývali jsme taková rodina tolkienofilů) a teď z toho dělám„průnik množin“. Různě jsem to nakopíroval a nazvětšoval do jednotného měřítka. Na závěr jsem na to hodil pauzák a překresluju si, kudy šli Frodo a oba jeho kámoši z Hobitína do Hůrky. Moji hrdinové (v Tajemství Morie, více než 100 let po událostech popsaných v LOTRu), budou tuto trasu zhruba kopírovat… Frodova „hrdinská výprava“ z Hobitína k Brandyvíně trvala 3 dny, hobiti 2x zahlédli podivnou postavu a 1 x slyšeli v noci divné zvuky – musím říct, jsem v mládí zažil dramatičtější čundry…

  Nevím, jestli jste si toho všimli, ale z určitého úhlu pohledu je Pán prstenů parodií sama sebe. Třeba ta pasáž, kdy Gandalf říká Frodovi (zhruba) tohle: „Toto, tento prsten, je artefakt nezměrné moci. Pokud ho dostane do ruky Nepřítel, tak jsme všichni v haj***. A Nepřítel už ví, že prsten je tady, v půlčickém Kraji. Usilovně po něm pátrá a nedá pokoj, dokud ho nedostane… Tak já to, Frodíku, zase položím tady na tvoji krbovou římsu. Za pár let se vrátím a popovídáme si o tom…“

  Tady už trošičku přeháním. Gandalf se nevrátil za pár let, ale mezi jeho katastrofickým odhalením a Frodovým odchodem byla půlroční prodleva. Frodo se ještě placatil cca 5 měsíců v Kraji, zatímco nepřítel „usilovně pátral“. A pak, zrovna když se konečně odhodlal k odchodu, ten samý večer, kdy se vydával na cestu, se po něm začali shánět černí jezdci – to byla náhodička, že? :-)

  Poznámka: Frodo odešel na výpravu krátce po svých padesátinách a já si myslím, že začínal trpět krizí středního věku :-) .

  Jinak jsou v Pánovi prstenů věci, se kterými si nevím rady a v Tajemství Morie asi ani nebudu zmiňovat. Tolkien zkonstruoval jakousi Evropu doby železné, děj se rozhodně odehrává na severní polokouli (je tam zmínka o souhvezdí Velký vůz). Dal si velkou práci, aby objasnil existenci „dýmkového koření“. Chtěl, aby hobbiti v klídku pokuřovali ze svých dýmčiček, čímž zdůraznil jejich rozšafnost. Zároveň věděl, že tabák pochází z Nového světa (z Ameriky). Takže stvořil „dýmkové koření“, rostlinu ze Starého světa, obsahující nikotin – proti tomu já samozřejmě nic nenamítám… Jenže: přímo pak tahá za oči, když Kmotr Křepelka mluví o pěstováni brambor a Tomovi Bombadilovi rostou na zahrádce fazole… Brambory i fazole jsou (stejně jako tabák) rostliny Nového světa. Tohle si pan profesor neošéfoval.

  Doufám, že obě tyhle knížky („Tajemství Morie“ + „Karel May a skuteční Indiáni“) dokončím v prvním kvartále roku 2014. Z obou už toho mám napsáno docela dost.

 19. VS napsal:

  Nové zprávy jsou tyto: dva měsíce jsem se věnoval Kyborgovu jménu. Původní verze se mi znelíbila, celé jsem to překopal a v podstatě přepsal. Teď je to, jak já tomu říkám „úplně nová knížka s úplně starým obsahem“.

  Tím jsem si uvolnil ruce a pustím se do něčeho z té sedmice, kterou mám vyjmenovanou níže. Když o tom tak přemýšlím, ve skutečnosti mám naplánovanou ještě osmou knihu, nazvanou Let na Mars a jiné katastrofy, která by zahrnovala mé povídky z konce devadesátých let, týkající se dobývání vesmíru – Nájezdníci, Marťanský bůh a podobně. Jako bonus by tam mohla být nová „oggerdovská“ povídka, která mi teď odpadla od přepisovaného Kyborgova jména. Kromě toho mám rozepsanou ještě jednu „marťanskou“ (steampunkovou) povídku „Kapitán Emo a upíři z Marsu“, která však není parodie, jak by se vám mohlo jevit podle názvu.

 20. sicco napsal:

  Tak Emma se mi líbila. Jen teda škoda, že je to všechno o tom jednom. Zkrátka Šlechtovi zklouzla tak trochu koruna nápaditosti. Ale pořád je to dobrý čtení, to zas jo.

  • VS napsal:

   Gratuluju ke komentáři č. 200 – a díky za komentář.

   Na základě některých komentářů jsem už začal uvažovat o tom, jestli jsem to v Emmě s tou „explicitou“ nepřehnal – a dospěl jsem k názoru, že ne :-) . Například v Likariu je podobných „scének“ spousta (nepočítal jsem je) a nikdo si nestěžoval. Ve 100-stránkové Zkáze Thonnieriky jsou 4 (tam se počítají dobře) a v celé Emmě jich není o moc víc.

   Edit: ještě doplním, že základní část Emmy vznikla před cca 20 – ti lety pod vlivem agresivního feminismu, který ve sci-fi reprezentovaly dámy Hauserová a Biedermannová. Navštívil jsem pár jejich přednášek, přečetl jsem pár jejich článků a došel jsem k názoru, že to, co by chtěly mít, by v praxi asi nefungovalo. Takže Město je v příbězích s Emmou nastavené tak, aby v něm fungoval „matriarchát“ – alespoň navenek.

 21. Anakyel napsal:

  Možná byste mohl upravit stránku s popisky (např. plány do budoucna) cyklu Všechno na Mars, zdá se, že tam přeci jen nejsou zcela aktuální.

  • VS napsal:

   Díky za upozornění – je to tam opravdu úplně jinak, než jaká je současná situace. Budu muset projít celé stránky a zrevidovat je – a nejspíš sem přidám i nějaké nové texty – to si ale nechám (tradičně) na vánoce.

   • Likan napsal:

    Zdravím pane Šlechto. Já mám takový zvláštní dotaz, netýkající se zrovna Vaší tvorby a to sice: Někde na netu jsem narazil na text kde se zmiňujete o tom, že máte KELTSKOU národnost. Zvědavost mi nedala a musel jsem se zeptat, jak jste na to přišel. Oni přeci jenom Keltové na našem území fungovali hodně dávno ještě před Germány a Slovany, jak jste tedy zjistil, že s nimi máte nějakou spojitost?

    • VS napsal:

     Dobrý den, ta „keltská národnost“ je spíše jen takový fórek, ale, kupodivu, podložený tvrdými fakty.

     Začalo to v roce 1992 na literárním víkendu v Příšťpu, kdy mi (tehdy) mladý, talentovaný a nadějný sutor Petr Vyhlídka vysvětlil, že my tady na Jihu jsme potomci Keltů, protože sem nikdy nedošli Germáni ani Slovani. Tenkrát jsem si říkal, že je to „pěkná blbost“, ale pak jsem si přečetl pár knížek (především Zlatý věk země Bójů od Anny Bauerové) a pochopil jsem, že na slovech Petra Vyhlídky něco bude… V jedné knížce od Pavla Toufara (název si momentálně nevybavím) jsem se dočetl, že drtivá většina místních názvů tady na Jihu pochází z keltského jazyka (kopce Kleť, Kluk, řeky Lužnice, Otava, tvrz Dívčí kámen – původně Magdunnum, Týn nad Vltavou – původně Dunn – jako v Irsku, atd., atd.) – a to už je docela důkaz, ne?

     Vrcholem všeho bylo zjištění, že jsme byli (my, obyvatelé České kotliny) přiřazeni ke Slovanům jaksi tendenčně a z politických důvodů. Počátkem devatenáctého století probíhala (i v souvislosti s rozvíjející se archeologií) určitá keltská nostalgie a všichni západoevropané odhalovali své starokeltské (případně starogermánské) kořeny. Čeští obrozenci, natruc Němcům, začali hledat své „slovanské“ kořeny a z ideologických důvodů prohlásili, že jsme Slované (což není tak úplně pravda – viz dále). Vše, co bylo vytaženo ze země, bylo tehdy prohlášeno za staroslovanské – na Alšových a Mánesových obrazech mají „saroslovani“ sekeromlaty lovců mamutů, keltské torkézy atp… Čeština je uměle vytvořený jazyk, pokud to nevíte.

     Mimochodem – v Kosmově kronice se praotec jmenuje Boem (Bohem) – tedy Bój, teprve později byl překřtěn na Čecha.

     Závěrem: Slované sem – do České kotliny – určitě přišli, ale ještě před koncem prvního tisíciletí byla jejich opevněná hradiště vypálena Huny (což je archeologicky doloženo) a Slované sami byli (pravděpodobně) z větší části vyvražděni. Takže tady (logicky) vznikla směska Keltů (část Keltů odsud nikdy neodešla) a Slovanů s nesmírně silným germánským vlivem. Germánský vliv trval tisíc let, po Bílé hoře takřka explodoval, takže (jak se zdá) jsou Češi především germáni…

     No, ale my tady na Jihu jsme spíše Keltové, protože část Keltů tady přežívá už 2000 let :-) .

 22. Geralt napsal:

  Zdravím. I když Postapokalyptická tematika není zrovna můj šálek kávy, musím říct, že Emma mě příjemě překvapila. Bylo to velice čtivé. Tedy díky za Emmu :D
  Snad bude i pokračování a doufám, že se brzy dočkám i dalšího pohraničí.
  Jinak nevím jestli to byl jen můj podivný pocit, ale připadlo mi, že Emma začíná tak trochu spadávat do detektivního žánru(což není na škodu).

 23. VS napsal:

  PLÁNY DO BUDOUCNA

  Emma je venku (jestli jste si všimli) (a tím myslím Emmu z umírajícího města) – ale u mě osobně teď nastává další zvrat. Dva roky jsem potil krev na dvou velkých zakázkách a málem jsem u toho vypustil duši, ale tu druhou zakázku teď právě hážu do desek a vypadá to, že se jí zbavím (té předchozí jsem se zbavil už loni)… Takže budu mít dost času na psaní, vlastně budu mít celý čas jen na psaní a doufám, že ho využiju. V záloze mám sedm knížek, které chci postupně napsat (v některých případech jen dokončit) a připravit k vydání. Jsou to tyhle:

  Karel May a skutečný americký západ … toto nebude román, ale povídání o Karlu Mayovi a o knížkách, ze kterých opisoval a o autorech, kteří americký západ skutečně navštívili a od kterých Karel May rovněž opisoval – v některých případech dosti bezostyšně. Knížku mám tak z poloviny napsanou a chtěl bych ji dokončit leště letos.

  Tajemství Morie … bude konverzačně-putovací detektivka a zároveň dekonstrukce Hobita a Pána prstenů (už jsem o tom několikrát psal níže). Rozsahem nebude příliš tlustá, tak do 200 stránek a až na ni přijde řada, myslím, že ji doklepnu za jeden až dva měsíce (vlastně jsem onehdy začal a už mám něco napsáno)

  Hraničář … toto bude něco mezi povídkovým sborníkem a románem. Spojím dohromady pár povídek, které už vyšly dříve a něco připíšu. Jednotlivé příběhy budou propojené postavou Jonniho z Chawyny, z čehož vyplývá, že se budou odehrávat v Pohraničí. Vzhledem k tomu, že víc než polovinu textu už mám „z minula“, neměl by být problém knížku dokončit.

  Pokračování Emmy z umírajícího města … při psaní Emmy mi „odpadly“ další příběhy. V pokračování by měly být tři, už je mám celkem detailně nahozené – stačí je jen napsat :-) ..

  Poslední velkoměsto … je „oggerdovský“ příběh, ale bez Oggerda, což zní trošku jako paradox…. Doufejme, že se Oggerd nakonec dostaví… Poslední velkoměsto napíšu až po pokračování Emmy – a to z důvodů, které tady nechci uvádět.
  Edit: absence Oggerda neznamená, že v Posledním velkoměstě nebudou Gowery a Hal Hargo – naopak, ti se zúčastní (i se svými věrnými družkami).

  Kukaččí mláďata … budou završením „malé“ i „velké“ trilogie“ z Pohraničí. Něco mi říká, že bych měl Kukaččí mláďata napsat co nejdřív.

  Krátký návrat starých časů (pracovní název) … toto budou dva (nebo možná tři) navzájem se prolínající příběhy z Pohraničí, odehrávající se až po Kukaččích mláďatech – takže (logicky) přijdou na řadu až po nich. Když píšu „prolínající se příběhy“, myslím tím, že jedna a ta samá osoba bude prožívat několik samostatných, dynamicky se rozvíjejících (a navzájem se prolínajících) „situací“. Hlavním hrdinou bude jeden „starý známý“, jehož jméno tady nechci uvádět.

  Poznámka č. 1: kromě těchhle knížek pochopitelně připravím k novému vydání Kyborgovo jméno a Ploty z kostí.

  Poznámka č. 2: větší část z výše uvedených knížek budou zakuklené detektivky, tenhle žánr mě prostě začal bavit. I Emma z umírajícího města je z části detektivka.

 24. VS napsal:

  Tak to tady trošíčku usnulo a poslední komentář je starý zhruba 2 měsíce.

  Novinky jsou tyto: „Emma“ je připravována do tiskárny a už tam skoro je, takže by mohla vyjít v polovině srpna. Jsem zvědavý, jestli bude mít tahle „postapokalyptická pornografie“ úspěch (a já doufám, že ano). Pokud se úspěch dostaví, jsem připravený napsat pokračování. Pokud se úspěch nedostaví, tak pokračování nebude :-) .

  Chápu, že spousta čtenářů by chtěla zase něco z Pohraničí, ale pochopte zase vy, že Emma je teď moje nová „hračka“ a já zkouším, co všechno by se s ní dalo podniknout… P o pravdě řečeno: Emma není zase tak úplně nová, první text jsem napsal před dvaceti lety, ale je to jako když na harddisku objevíte nějakou starou hru, třeba Fallouta nebo Stíny nad Rivou, jen ji rozkliknete pro ten pocit nostalgie a najednou jste pohlceni a nemůžete se odtrhnout…

  Každopádně: pokud nové vydání Zahrady sirén neskončí finančním propadákem (a zatím si Zahrada vede dobře), tak příští rok znovu vyjdou Ploty z kostí a pak dopíšu Kukaččí mláďata.

  • sicco napsal:

   Tak to jsou senza zprávy, na emmu se těším jako malej kluk.
   Tak mě napadá, nechcete vyhlásit podobnou soutěž pro fanoušky, jako udělal juraj červenák se svým černokněžníkem (povídku s Ogerrdem bych si rád zkusil)

   • VS napsal:

    Povídku s Oggerdem (nebo – leště lépe – více povídek s Oggerdem) bych si velice rád přečetl a nesmírně by mě zajímalo, co se na toto téma dá ještě vymyslet a napsat :-) . Soutěž zkusím probrat s Robertem – až se Robert na chvíli zastaví ve svém běhu .

    No ale pokud napíšete povídku – a bude dobrá – tak se určitě neztratí, na to není potřeba žádná soutěž. „Použití“ Oggerda a jeho party by mi nevadilo – samozřejmě pokud by nedošlo k nějakým nehoráznostem (například nějaká gay-romance a podobně – to by mě vážně nakrklo :-) … )

 25. Led napsal:

  Je fajn,že Vám vyjdou letos 3 knihy,ale pro mně to je vlastně jenom jedna a to Emma.Zahradu sirén a Kyborgovo jméno už mám několik let.Snad se dožiju toho,aby vyšlo něco nového z Pohraničí.

 26. Geralt napsal:

  Dobrý den, Zahradu Sirén jsem přečetl za dva večery a bylo to úžasné čtení. Obálka knihy je též výborná. Rád bych se zeptal jestli se chystá nové vydání Plotů z Kostí. Jinak jsem se dočetl, že pak bude následovat sborník Hraničář, tak doufám, že bude ještě letos a také doufám, že po jeho dopsání neopustíte svět Krvavého Pohraničí nadobro jelikož by to byla věčná škoda…

  • VS napsal:

   Dobrý den, pokud jste četl nové vydání (které vyšlo předevčírem), tak jste četl opravdu rychle :-) . Ano, nové vydání má perfektní obálku.

   „Ploty z kostí“ jsou naplánované na začátek příštího roku. Na letošní rok se připravuje „Emma z umírajícího města“, nové vydání „Kyborgova jména“ a to je vše – víc než 3 knížky by během jediného roku nebylo rozumné vydávat. Sborník „Hraničář“ mám v záloze už několik let, ale zatím na něj ještě nedošlo. Možná příští rok, možná přespříští… Pohraničí rozhodně opustit nehodlám. Kromě „Hraničáře“ mám předpřipravené další dvě nové knížky („Kukaččí mláďata“ a sborník „jakoby“ detektivních povídek).

 27. VS napsal:

  Nejnovější zprávy z „bojiště“ jsou tyto:

  - nové vydání Zahrady sirén odešlo do tiskárny

  - dokončil jsem (a odeslal) „Emmu z umírajícího města“. Je to 5 příběhů, ale jsou propojené dost těsně, takže mi z toho vyšel spíše román. Teď už je to na Brokilonu :-)

 28. VS napsal:

  Novinky a ediční plán Brokilonu na rok 2013:

  Brokilonské vydání Zahrady sirén je již v přípravě – jde to rychleji, než jsme všichni čekali. Oproti tomu, co jsem napsal dříve, ani v novém vydání Zahrady sirén NEBUDE povídka Zvykové právo. Nakonec jsem usoudil, že by vložená povídka představovala zbytečnou odbočku. Místo toho připravím sborník starých i nových povídek z Pohraničí, ve kterém Zvykové právo bude. Jestli tenhle sborník vyjde ještě letos, to zatím s Brokilonem nevíme.

  Zatím to vypadá, že by mi letos měly vyjít tři knížky: Zahrada sirén a Emma z umírajícího města. Tou třetí knížkou bude buď nové vydání Kyborgova jména, nebo výše zmíněný povídkový sborník z Pohraničí (s názvem Hraničář).

 29. Krcmelound napsal:

  Zdravím,
  před malou chviličkou jsem dočetl Orcigard – naprosto excelentní práce. V záchvatu nadšení a v touze po více informací z pohraničí, vlezl jsem po delší době opět na tyto stránky a pročetl si spousty vašich článků a povídek ( včetně bezchybného ztvárnění Červené karkulky) a dostal se ke scénaři k počítačové hře. Nevím jestli je ještě pořád nějak rozvíjen, ale příběh Jonniho Faylorga by mohl být vážně pecka a kdyby se například hře podařilo dosáhnout vzezření počítačového Zaklínače, bylo by to něco. Postava senilního gobliního šamana mi taky přijde jako perfektní nápad. Nestálo by za to zkusit scénář ještě trochu více rozpracovat do podrobností včetně pár nákresů a znovu nabídnout nějakému studiu?

  • VS napsal:

   Dobrý den, jsem rád, že se Vám Orcigard líbil.

   K počítačové hře z Pohraničí – s „někým“ jsem jednal, ale usnulo to. Představa byla taková, že základem „party“ bude Paul Kranis a Perette, kteří budou putovat z lesa Izironk přes Brody až do pevnosti Rudenrog. V každé „lokaci“ budou cosi řešit, aby se mohli dostat dál a občas se k nim i někdo přidá. Děj knihy Krvavé pohraničí (mírně pozměněný) měl být náplní až poslední třetiny hry. Předpokládalo se, že hra bude pro tablety a podobná „ruční“ zařízení a že bude digitálně distribuována v zahraničí (v angličtině a v němčině), takže by nevadilo, že bychom (závěrečný) děj nechali tak, jak je v knížce (knížku tam nikdo nezná)… Jak už jsem napsal výše – celá záležitost už před dlouhou dobou usnula. Teď se mi – co se týká PC her – nechce nic rozjíždět a zkoušet, protože mám rozdělané jiné záležitosti.

   Kromě toho bych chtěl (vlastnoručně) udělat digitální gamebook se spoustou interaktivních obrázků, tzn. také vlastně PC hru, což by nemuselo být tak těžké. Do gamebooku se ale pustím teprve pak, až budu mít napsané všechny knížky (nebo alespoň většinu z nich) a především hotové všechny zakázky… Gamebook bude se steampunkovou tématikou a pracovní název zní „Pára nad kotlem“ :-)

 30. ronie napsal:

  Dobrý den,

  původně jsem hledala co z Krvavého Pohraničí mi schází v knihovničce a s úžasem jsem nalezla tyto stránky. O takové možnosti, komunikovat na stránkách přímo s Vámi jsem neměla ponětí.
  Od loňského září, kdy jsem jako první dostala knihu Likario, jsem si příběhy pohraničí oblíbila a dále sama rozšiřovala sbírku. Včetně Likarijské trilogie a Válečné lsti od Brokilonu mám Krvavé Pohraničí ještě od nakladatelství Straky na vrbě.
  Nikde se mi nepodařilo zjistit, zda bude pohraničí i v dotisku od brokilonu a tak jsem nechtěla riskovat poslední kus v knihkupectví. :-D
  Tedy k mému dotazu. Jak jsem tu někde se zájmem pročítala, mohu očekávat v nejbližší době Zahradu sirén..a Ploty z kostí ? Pak si nejspíš budu muset počkat na úplnou trilogii Gordonovy země, pokud vydržím. 8)

  Ještě bych chtěla poděkovat za Vaše příběhy. Co jsem doposud přečetla je úžasné a stále se těším na další řádky. :-)

  S pozdravem Ronie

  • VS napsal:

   Dobrý den, děkuji za vzkaz – jsem rád, že se Vám moje knížky líbí. Zahrada sirén je plánována na letošní rok, ale termín jsme s nakladatelem ještě neupřesnili. Ploty z kostí máme naplánované na příští rok – v případě mimořádně příznivých okolností by mohly vyjít i letos.

   Krvavé pohraničí ani Šílený les zatím Brokilon neplánuje vydat, obě knížky už vyšly v druhém vydání a trh je zasycený. KP se doprodalo teprve loni a ŠL je stále ještě v knihkupectvích.

 31. riowarr napsal:

  Dobrý den,

  právě jsem dočetl Orcigard a jsem moc spokojený. Knížku jsem četl už spoustu let zpátky a přiznám se, že už jsem trochu pozapomněl příběh. O to víc jsem se do knížky „zažral“ a užil si ji.
  Dlouho jsem čekal na nové vydání, ale stálo to za to. Knížku mám u ostatních z Pohraničí v knihově.
  Každému doporučuji.

  Děkuji, pane Šlechto.

  Riowarr

 32. Frmol napsal:

  Zdravím,
  kdesi jsem četl, že povídka Snadná záležitost je včleněna do Likaria, tak jsem se chtěl zeptat zda tomu tak opravdu je, jelikož je tam neoznačená.

 33. gkrellm napsal:

  Dobrý den,

  nedávno jsem dočetl Likarijskou trilogii a chystám se pustit do Oggerda :) .

  Vaše knihy kupuji přes palmknihy v elektronické verzi – trochu mě mate, že z cyklu Gordonovy země vyšel elektronicky jen 3. díl – Hořící přízraky. Málem jsem si ho koupil, než jsem zjistil, že bez předchozích částí cyklu nemá smysl ho číst :-( .

  Plánujete elektronický „dotisk“ i pro první 2 díly? Případně i Krvavé pohraničí a Šílený les?

  Moc rád bych si je koupil, číst PDFko pokoutně stažené z internetu je mi trochu proti srsti – ale upřímně, zvědavost nejspíš časem zvítězí, pokud dotisk neplánujete :-) ).

  Hezké svátky

  G.

  • VS napsal:

   Dobrý den,

   nakladatelství Straky na vrbě, kde jsem vydával dříve, striktně odmítá e-booky, takže nic z toho, co vydaly POUZE Straky, na palmknihách nenajdete. S Brokilonem plánujeme v roce 2013 znovu vydat Zahradu sirén (1. díl GZ) – bude to přepracované vydání, doplněné ještě o povídku Zvykové právo – s papírovými knihami se „sveze“ i e-book. Po Zahradě sirén by mělo následovat nové vydání Kybogova jména (+ opět e-book) a pak, pravděpodobně až v roce 2014, Ploty z kostí (2. díl GZ).

   Krvavé pohraničí a Šílený les s Brokilonem ZATÍM neplánujeme, druhé vydání KP se u Strak letos teprve doprodalo a ze ŠL ještě něco zbývá, zatím je prostě brzo.

   Taky přeji pěkný zbytek svátků.

 34. Jura Jurax napsal:

  Jsa scifík ročníku 1949 odkojený Povídkami z vesmíru, Lemem, Babulou a bratry Strugackými nečtu téměř fantasy. Nějak mi nesedí, dokonce ani Tolkien mne nějak moc nevzal; jsou však dvě výjimky – Šlechta, tedy Vy, a Sapkowski.

  Mám vše, co od Vás knižně vyšlo – něco dokonce dvojmo – a těším se na další. Posledním přírůstkem je druhé vydání Orcigardu. A rád bych něco nového z oggerdovského cyklu – ten se mi zamlouvá (až na ty šedé příšerky z Marsu) snad ještě víc ne pohraničí. A ještě mne napadá Havran – to by byla pěkná knížečka …

  • sicco napsal:

   Taky si myslím, že by byl Havran pěkná knížka. Práva na povídky už jsou podle mě zase v rukou autora, tak se přikláním k tomu aby autor ke čtyřem příběhům dopsal jeden dva nové a knihu co nejdříve vydal.

   • VS napsal:

    Dobrý den, jsem rád, že se vám (vám všem) moje knížky líbí. Sborník s Havranem by se dal příští rok udělat. Dalo by se toho udělat spoustu, naneštěstí budu muset začátkem roku zatnout zuby a pár měsíců se naplno věnovat zakázce, kterou mám nasmlouvanou. Navíc jsem se pustil do knížky o Karlu Mayovi a skutečném far westu (viz povídání o pár příspěvků níž). Je to možná „krok stranou“, ale pro mě je to srdeční záležitost a nosím to v hlavě už nejméně 4 roky. Po necelých 2 týdnech jsem někde za půlkou – něco jsem měl napsané z minula, něco přebírám z jiných knížek, navíc to nebude moc tlusté (kolem 150-ti stran textu). Možná, že se mi to podaří poskládat do konce roku. Vyjde to pravděpodobně jen jako e-book – kvůli té spoustě barevných obrázků.

  • VS napsal:

   Dobrý den, díky za pochvalu… Orcigard je pro mě ambivalentní záležitost („ambivalentní“ by se dalo do češtiny přeložit zhruba jako „jó +né“). V době prvního vydání neměl moc příznivé přijetí, ale něco jsem si v něm vyzkoušel a otevřel mi cestu k dalším (nejméně 6-ti) knížkám.

 35. VS napsal:

  Je tu konec roku a tak přináším všem svým čtenářům (tedy vám) další „zprávy z bojiště“.

  V sekci „něco ke čtení“ přibyla povídka „Příběh o černé smrti“. Je stará cca 20 let a před zhruba deseti lety jsem uvažoval o tom, že ji překopu do „oggerdovské“ podoby – ale nakonec jsem ji nechal tak, jak byla.

  Jak je to s dalšími (potenciálními) knížkami: v současné době mám hodně práce na zakázce „Kanalizace a ČOV Češnovice“ a málo chuti k psaní. Kromě toho jsem dostal pár šílených nápadů (pár = 2), které mi straší v hlavě a odvádějí mě od jiných věcí.

  Ten méně šílený nápad se týká knížky o Karlu Mayovi, kterou bych chtěl napsat. Přesněji řečeno by to bylo jak o Karlu Mayovi, tak o určitém období, ze kterého Karel May vycházel a o knížkách, ze kterých Karel May „opisoval“ Tahle knížka by s největší pravděpodobností vyšla jako e-book, protože v ní chci mít spoustu barevných obrázků a dobových fotografií, což by se v papírovém vydání nehezky prodražilo.

  Ten více šílený nápad se týká románu „Tajemství Morie“, který bych chtěl také napsat.
  Vzniklo to takhle: v září mi na FP vyšel článek o Hobitovi. Na základě diskuze, která se tam rozběhla, jsem se hlouběji „ponořil“ do Hobita i do Trilogie. Zjistil jsem, že mezi Hobitem a Trilogií je sousta nesrovnalostí. Kromě toho jsem v samotné Trilogii objevil spoustu logických chyb. Jak jsem to tak nosil v hlavě, celé se mi to poskládalo do „putovací detektivky“, která by nebyla ani tak pokračováním Pána prstenů, jako spíš jeho dekonstrukcí.

  Je mi jasné, že tohle „Tajemství Morie“ je z hlediska autorských práv vošajstlich (jak říkala moje babička), Tolkienovi dědicové mají copyright i na prosté slovo „hobbit“… „Tajemství Morie“ je zatím ve fázi nápadu a od toho je k (případné) realizaci ještě dlouhá cesta.

 36. sicco napsal:

  Dvě třetiny listopadu za námi a já se ptám, jak to vypadá Emmou, stihne se to vydat někdy zkraje roku 2013?

  • VS napsal:

   Dobrý den, s Emmou to vypadá „dobře“ – stejně „dobře“, jako to vypadalo kolem 20-tého září (poslední 2 měsíce jsem na psaní skoro nesáhl). Psaní – jak už jsem se zmiňoval dříve – u mě neprobíhá kontinuálně, ale v „kampaních“. Když napíšu nějaký text (třeba jen povídku), tak potřebuju pár měsíců pauzu. Chvíli to vypadalo, že z Krysího zubu (nový text v Orcigardu) skočím rovnýma nohama do dalšího psaní, ale nezadařilo se… Třeba se zadaří teď – za dlouhých zimních večerů.

   Je tady reálný předpoklad, že „Emma z umírajícího města“ vyjde v první polovině roku 2013, což samozřejmě záleží nejen na mě, ale i na mnoha dalších okolnostech.

 37. Anakyel napsal:

  Dobrý den,
  právě jsem dočetl agenta JFK Pár kapek krve a nemůžu jinak, než tu zanechat svůj komentář. Z počátku jsem byl trochu skeptický, říkal jsem si, jestli mi nulová znalost předchozích dílů JFK nebude bránit k tomu, abych si tuto knihu dostatečně užil. Avšak už po pár přečtených stránkách mi bylo jasné, když se na scéně objevil Skahh, Ori a Dorínka, že tomu tak nebude. Hned jak se v knize objevila Dori, vzpomněl jsem si na Zahradu sirén, kdy vypráví Ori Dannymu ve věži o Alexovi Damianovi. Už když jsem četl Zahradu, chtěl jsem se o ní dozvědět víc. Hrozně se mi líbí, jak jste rozvinul ten příběh a použil ho na celý děj této knihy. Naprosto brilantní! Po přečtení jsem ještě pořádnou chvíli přemýšlel o celém vývoji knihy a jak to vše úžasně zapadá do sebe. Prostě skvělé! Kdyby mě zrovna napadalo víc superlativů, určitě bych je použil. Naprostá spokojenost, vaše příběhy mě opravdu baví. Knihu jsem si již založil na čestné místo do své knihovny mezi další „Šlechtovky“.

  Doufám, že napíšete ještě mnohem více knih z pohraničí. Já bych si je určitě koupil! Líbilo by se mi, kdyby jste popsal období, kdy Skaweyonahh v plné síle vedl elfy do bitvy proti ptákohlavcům.

  • VS napsal:

   Dobrý den, jsem rád, že se vám Pár kapek krve líbilo. Jen pro pořádek dodám, že „nulová znalost předchozích dílů JFK“ není na překážku a to i z důvodu, že já jsem na tom podobně – přečetl jsem jen ty dva díly, které napsal Tomáš Němec (Pašeráka jsem dočetl asi do poloviny). Při psaní Pár kapek krve jsem vycházel jak z Pohraničí, tak z „kořenů“ literatury o paralelních světech – těmi „kořeny“ teď myslím knížku Lidé jako bozi, kterou napsal H. G. Wells před nějakými 100 lety.

   Jste první, kdo upozornil, že jsem do Pár kapek krve zrecykloval část Zahrady sirén – při psaní jsem měl vedle klávesnice položené ty mapky ze Zahrady. Kromě toho jsou v „Kapkách“ odkazy i na další knížky z Pohraničí, například se tam mihnou Aubry a Waren Flínovi ze Spícího obra (vyšlo ve sborníku Válečná lest) – v „Kapkách “ jsou to ještě děti, kdežto ve Spícím obrovi už vystupují v plné (vražedné) síle.

   Na závěr: také doufám, že napíšu ještě další knížky z Pohraničí :-) .

 38. Geralt napsal:

  Zdravím mám trochu podivný dotaz :D
  Kamarád mi říkal, že odněkdud vykoukal, že jste studoval na gymnáziu v Trhových Svinech kam taky oba chodíme. Je to prvada nebo nějaký plk?
  Dále, nebudete v blízké budoucnosti pořádat nějakou autogramiádu nebo křest Orcigardu nebo tak něco? :D
  Nakonec chci poděkovat za skvělý Orcigard. Doufám, že bude ještě spoustu knih z Krvavého Pohraničí. Už se zas moc těším na další nářez s Thompsonem, Ronardem, Čolkem, elfama, orkama atd. :D

  • VS napsal:

   Dobrý den, kamarád si zřejmě přečetl můj profil na těchhle stránkách, kde píšu, že jsem absolvoval trhosvinenské gymnázium a proč :-) … Je to už 33 let, co jsem tam odmaturoval a myslím, že z původního gymnázia toho moc nezbylo – jeden čas ho zrušili a profesoři odešli učit jinam (převážně do ČB). Pro obnovené gymnázium přistavěli nové budovy, matně si vzpomínám, že jsem tam byl (coby úředník u hasičů) na kolaudacích – ale to už je taky pomalu 20 let.

   K autogramiádám: žádnou nechystám, v téhle době internetu, kdy se všechno řeší on-line, autogramiády jaksi vyšly z módy. Ale třeba se poštěstí zase někdy na Festivalu fantazie.

   K Orcigardu: jsem rád, že se Vám líbil. Ve všech knížkách z Pohraničí je vždycky někdo Thompsonovy „rodiny“ – tedy s výjimkou Krvavého Pohraničí a Šíleného lesa. Teď píšu jednu sci-fi a až ji dokončím, pustím se nejspíš do Kukaččích mláďat (což by mělo být pokračování „malé“ i „velké“ trilogie).

   • aňu napsal:

    Dobrý deň,

    obraciam sa na Vás s jednou prosbou, ktorá dúfam nebude posobiť ako trúfalosť, ale už som zúfalá z toľkého googlenia vášho kontaktu :) Pracujem v mladej pražskej firme, tvoriacej z 90% študentmi VŠ, a radi by sme Vás oslovili ohľadom ponuky spolupráce na jednom našom projekte. V prípade záujmu (aj keď si uvedomujem, že som Vám toho veľmi neobjasnila:) ), budem rada, ak sa na mňa obrátite a ozrejmím Vám všetky informácie. (anulinka@centrum.sk) Vopred ďakujem za akúkoľvek odpoveď.

 39. Frmol napsal:

  Zdravím, tak jsem dočetl Keltskou bránu, je dost možné že je to zatím nejlepší kniha z řady Oggerda (i když pro mě osobně ještě konkuruje Kyborgovo jméno). Mohl bych tu knihu chválit ještě nesčetně řádků, ale raději se zmíním o tom, co mi v knize nebylo jasné. Tím je podnebí pod Polygonem. Ještě bych docela pochopil, že zvířata tam dokáží žít bez střídání dne a noci, ale nevím jak by to zvládali rostliny (i přestože se pod Polygonem střídají roční období). Jsem v biologii naprostý laik, takže se v tom nechci nijak brblat, ale v knize přímo bylo napsané, že tam nějaké kytky dokonce kvetli a ještě tam byla zmínka o jabloních. Rostliny u nás rostoucí (třeba ta jabloň) se orientují, začínají kvést a připravují na další roční období podle délky dne a délky noci. Tak jak mohli kytky pod polygonem vědět, kdy mají kvést? A navíc jsem také přemýšlel zda by všem rostlinám stačilo to nemnoho slunečního záření, ale to by zas tak nevadilo. Já sem to samozřejmě obešel tím, že jsem si řekl, že jsou geneticky upravené, nebo že jsou k tomu přizpůsobené, avšak přesto mi přišlo trochu škoda, že mezi všemi popisy polygonu po všech stránkách a vědách se tam trochu nerozřešila i tato stránka. Jinak vřelé díky za propojení se Saliny a Projektem Berserker!

  • VS napsal:

   Jsem rád, že se Vám Keltská brána líbila.

   K dotazu: živé organismy jsou velice adaptabilní a rostliny jsou mnohem adaptabilnější než zvířata. Pokud mají příležitost k růstu, tak ji prostě využijí. V kronikách z vlády Jiříka z Poděbrad se píše, že vesničani běžně „stíhali“ dvě úrody za rok a to včetně úrody jablek (a u Mělníka se pěstovaly melouny). Jabloně rozhodně „nečekaly“ na příští jaro a léto… To bylo v době takzvaného „klimatického optima“. Díky nadúrodě se tehdy Evropa přelidnila a když optimum skončilo (a navíc přispěchala malá doba ledová), začala třicetiletá válka … ale to už jsme se dostali mimo téma…

   I dnes se za dlouhého mírného podzimu občas stane, že ovocné stromy znovu rozkvetou – cyklus jede „furt pryč“ s vynecháním fáze zimního útlumu.

   Další věc je, jestli by rostlinám „vadilo“ kdyby zmizela noc a byl pořád den (byť trochu pošmourný). Některým možná ano, ale většině spíš ne. Na severu, v období tzv. „bílých nocí“, prosperuje spousta rostlin a dlouhý den jim nevadí… Také jsou známé případy, kdy určitá skupina koupí starý teletník, zabední okna, dovnitř nanosí květináče s marihuanou a pustí na ně baterii stowatových žárovek. Světlo tam svítí 24/7, tedy „furt“, ale rostlinky prospívají a podíl THC v nich utěšeně narůstá :-)

 40. VS napsal:

  Ještě k povídce Příběh o Černé smrti (viz příspěvek o kousek níže): zatím jsem se k hledání povídky nedostal, ještě jsem se úplně „nevzpamatoval“ z desetidenní dovolené (první dovolená po 3 letech). Mám v plánu, že bych sem Černou smrt vyvěsil jako „vánoční dárek“ (pokud ji najdu) – čímž mám na mysli letošní vánoce a ne třeba ty příští nebo přespříští.

 41. Geralt napsal:

  Dobrý den, rád bych se zeptal jaké plány máte s Krvavým Pohraničím dál? V Likariu jste se zmiňoval o dobrodružstvích Jonniho Faylorga a Kukaččích mláďatech. Díky za odpověď.

  • VS napsal:

   Dobrý den, díky za zájem.

   Aktuální plány do budoucna jsou takovéhle: v současné mám rozepsanou knížku „Emma z umírajícího města“, což je postkatastrofická sci-fi z Oggerdova světa, ale (pravděpodobně) ne z Oggerdovy doby. Pak by chtěl Brokilon znovu vydat Zahradu sirén a Kyborgovo jméno… tím budeme mít kompletně zaplněný rok 2013. V roce 2014 se nám otevírá řada možností a mezi nimi jsou i tyhle dvě: dobrodružství Jonniho Faylorga a „Kukaččí mláďata“. Obě tyhle knížky mám nahozené dost dlouho, takže už zbývá jen je napsat – až „přijdou na řadu“.

   • sicco napsal:

    Takže Emma Richter se nakonec s Oggerdem nesetká? Tak to je škoda. Jinak do kybergova jména bych dal nějakou prodlužujicí povídku na konec. Rozvinul bych v ní téma nanobotů, to by bylo moc fajn. Ale to už píšu příběh za vás. :)

    • VS napsal:

     Neřekl jsem, že se Emma s Oggerdem nesetká. Oba žijí ve stejné (postapokalyptické) Evropě, akorát každý v jiné době… Tedy – přesněji řečeno – teprve budou žít :-) … Tenhle postapokalyptický svět má netušené možnosti, takže se třeba (nějakým způsobem) potkají – sám to ještě nevím.

     K „bonusové“ povídce do Kyborgova jména: zatím jsem s žádnou neuvažoval ale MOŽNÁ se nějaká poštěstí. S největší pravděpodobností nebude o nanobotech (přiznám se, že v tuhle chvíli si nevzpomínám, že bych kdy psal o nanobotech).

     • sicco napsal:

      O nanobotech jste psal právě v Kyborově jménu, nebo aspoň tak jsi to pamatuji, možná se pletu, ale něco jako nanoboti ta bylo.

 42. sicco napsal:

  Tak obálka k novému vydání Orcigardu vypadá parádně. Už se těším, až ji budu mít ve vlastních rukou. Mišo Ivan se vytáhl. Jen ten jednorožec vypadá málo psovitě :)

 43. Orbb napsal:

  Zdravim pane Slechta, kdysi davno jako jeste prcek jsem nekde cetl Pribeh o cerne smrti, nejak jsem si ho zapamatoval a rad bych ho sehnal ale bohuzel ac jsem tomu venoval docela dost casu tak jej splasit je skoro nemozne :-( Muzu poprosit, poslal by jste mi ho na email ? Diky moc :-)
  Michal.

  • VS napsal:

   Sorry, že jsem hned neodpověděl – byl jsem pryč a na netbooku jsem neměl přihlašovací heslo… Příběh o černé smrti bych mohl TEORETICKY vyvěsit i tady na stránkách, pokud ho ovšem najdu v digitální podobě. Jsem si (skoro) jistý, že jsem ho před 10-ti lety předatlovával do Wordu. Zkusím najít soubor na starém počítači (pokud najdu starý počítač).

 44. VS napsal:

  Pro všechny, kteří se zajímají o nové vydání Orcigardu, mám zprávu: právě jsem dopsal „bonusovou“ povídku, která bude v knížce navíc oproti původnímu vydání. Technicky vzato je to spíš novela, vyšla mi dlouhá cca 70 stránek. Ještě musím „bonusovou“ povídku párkrát přečíst, ale předpokládám, že do týdne odevzdám text Brokilonu.

  S původním textem jsem se trošku popral, mírně jsem ho přestylizoval (v některých pasážích víc než jen mírně), ale na ději jsem nezměnil vůbec nic. Obálka je zadaná Mišo Ivanovi, moje původní malůvky překreslil Láďa Hrdina, takže je všechno na dobré cestě.

 45. Jac_e napsal:

  Zdravím! Mám Vaše knížky velmi rád a vůbec jsem rád, že někdo píše čtivý „postapo“ žánr. Až teď jsem se dostal na tyto stránky a překvapilo mě, že jste studoval v Trhových Svinech. Překvapilo mě to proto, že jsem tam nejen studoval, ale také většinu svého života žil. A velmi by mě zajímalo, kterou milionářskou čtvrť máte namysli (kam jste se přestěhoval) :-)
  Mimochodem, dostal jsem se k Vašim knihám přes známého z Brna.

  Ať se daří v podnikání a ať máte i čas na psaní ;-)

  • VS napsal:

   Dobrý den, „milionářská čtvrť“ se před pár lety říkalo Srubci, což dneska už neplatí a asi bych si to měl na stránkách opravit. Tam, kde bývaly louky, teď nasekala investorská firma miniaturní parcely a staví tam bungalovy. Těch miniaturních parcel a bungalovů je tady snad několik set a nejspíš tam nežijí milionáři, ale lidi jako já :-) .

 46. Dobrý deň prajem,

  mám na Vás dve krátke otázky :)

  1) Nevadilo by, keby som trochu spropagoval Vás a Vaše knihy formou rozhovoru na mojej knižnej stránke?
  http://knihy.rs-design.sk/rozhovor/

  2) Môžem spracovať niektorú z Vašich kníh ako puzzle (a s odkazom na tento web) ?
  http://knihy.rs-design.sk/puzzle/

  • VS napsal:

   Dobrý den, díky za Váš zájem. Odpovědi Vám pošlu na mail, který máte uvedený na stránkách , ale spíš až příští týden.

   Ke zpracování některé mé knihy jako puzzle nemám žádné námitky, ale můj souhlas asi nemá žádný faktický význam, protože vlastním práva jen k textu a ne ke knize (ty má nakladatel nebo autor obálky).

 47. Pilgrim napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jestli existuje něco jako kompletní mapa pohraničí? V knihách jsou vždy pouze nakreslené části momentálního dění.

  • VS napsal:

   Dobrý den, kompletní mapa Pohraničí existuje v jediném exempláři, který mám já – nebo jsem ho alespoň míval, nevím, jestli bych ho ještě našel :-) … Teď mám na mysli mapu Pohraničí i s Orcigardem a s Gordonovou zemí , protože hrubá mapa Hraničních zemí je i tady – http://krvavepohranici.cz/?attachment_id=142

   S mapami v knížkách je to dvojsečné – občas mohou něco „vyspoilerovat“. Některé příběhy jsou založené na tom, že hrdinové bloudí pustinami, složitě hledají cestu z bodu A do bodu B a nakonec skončí v bodě Y. Kdyby to měl čtenář před sebou na mapě, nebylo by to pro něj překvapení. Jinde jsou pointy založené na tom, že hrdinové objeví „zkratku“. Takže se s „podrobnějšími“ mapami snažím zacházet opatrně.

 48. Natureman napsal:

  Zdravím,
  dá se ještě nějakým způsobem sehnat tištené Kyborgovo jméno? Rád bych měl Oggerdovsky cyklus v papírové podobě kompletní, a to i zejména kvůli svému otci – velkému znalci a milovníkovi sf (začínal se sf v 50tých letech na Lemovi, Behounkovi ad. a na českou fantastiku neda dopustit :) , který ale bohužel díky hodně špatnému zraku a pokročilému věku potřebuje mít knihy postaru na papíře a ne v Kindlu aspol.
  Dekuji

 49. Lucky011 napsal:

  Dobrý den,
  zajímalo by mě, jestli budete letos na Festivalu fantazie, popřípadě jestli už tušíte kdy? Už dlouho toužím po autogramu a nějakou besedu s Vámi bych taky brala :)

 50. riowarr napsal:

  Zdravím,
  Keltská brána koupena, přečtena a založena do knihovny k ostatním „Šlechtovkám“. Veliká spokojenost s příběhem i postavami. Snad jen tam bylo na můj vkus méně akce. 8/10 :D :D
  Děkuji pane Šlechto

  Riowarr

 51. VS napsal:

  Keltská brána je konečně venku, čekání na ni bylo dosti dlouhé a já doufám, že nikoho nezklame. Čekání jsem z velké části zavinil já, protože jsem Keltskou bránu ohlásil příliš brzo. Během 14 měsíců jsem napsal tři knížky (Pár kapek krve, Likario, Keltskou bránu) a do té třetí (KB) jsem se nějak nemohl „zakousnout“. Mezi psaním knížek potřebuju pauzu (asi tak půl roku) a tady jsem si ji nenechal, proto se skutečné psaní KB rozběhlo až koncem loňského léta.

  Teď se pouštím do aktualizace Orcigardu, pak bych chtěl dokončit onu „postapokalyptickou pornografii“, o které už jsem toho tady napsal spoustu… Přesněji řečeno: napsal jsem tady jen pár rámcových informací, ale několikrát jsem je zopakoval :-) … To jsou tedy plány na letošní rok.

  Co bude dál: s Brokilonem jsem se dohodl, že (výhledově) vydáme sbírku mých starších sci-fi povídek, které vyšly před deseti a více roky. Tahle sbírka by se mohla jmenovat „Cesta na Mars a jiné katastrofy“. Rozhodně bych chtěl napsat i „Poslední velkoměsto“, které mělo být původně volným pokračováním Keltské brány, teď to ale vypadá, že to bude pokračování poněkud těsnější… Matně se rýsuje plán na nové vydání Zahrady sirén a Plotů z kostí (ale opravdu jen matně). Pak už mi zbývá jen dopsat Kukaččí mláďata a budu mít hotovo :-) .

  • Urghat napsal:

   Nikdy není hotovo :-D
   Plány vypadají skvěle a držím palce ať se je všechny podaří realizovat včas a k plné spokojenosti nedočkavých čtenářů :-)
   Mimochodem někde jsem zachytila, že bylo v plánu vydat nějaký sborník s Jonim Faylorgem (jestli si dobře pamatuju jméno)? Nedávno jsem si přečetla „Starou válku“ a dost by mě zajímalo co bylo dál…

   • VS napsal:

    Povídka „Stará válka“ měla být součástí románu s pracovním názvem „Orcigard podruhé – nevinná oběť“, který jsem rozepsal před asi 10-ti roky. Jestli ho někdy dokončím, to vážně nevím, jsou tady jiné plány. Navíc jsem, přiznám se, na Jonniho úplně zapomněl. Jak to s Jonnim nakonec (=po všech neznámých dobrodružstvích) dopadlo – to je popsáno v povídce Šťastná náhoda, která vyšla ve sborníku Legendy české fantasy. Tahle povídka (Šťastná náhoda) měla být součástí sborníku Válečná lest, ale tenkrát k ní měl autorská práva Ondřej Jireš. Teď už mám práva zpátky, takže ano, je tady možnost udělat sborník s Jonnim- pokud na něj zase nezapomenu :-)

 52. Miranu napsal:

  Tak to jsem velice rád že autoři u nás mají z knihy více než ten povestny 0,99 dolar na amazonu, to podporim tedy i nakladatelstvi koupi knihy.

 53. sicco napsal:

  Sláva. Vivat. Teď dát ještě dokupy ty všechnomarsovské povídky (což je myslím ona pornografie s Emou Richter, pokud se nemýlím) a máme to všechno.

  • VS napsal:

   Emmu Richter do škatulky „všechno na Mars“ nepočítám – už proto, že ji chci vydat jako samostatnou knížku. Tři povídky s Emmou mám napsané z dřívějška, další dvě novely mám dost podrobně nahozené a rýsuje se ještě jedna. Jestli teď budu mít pár týdnů času (až dorazím zakázku Kanalizace a ČOV Pištín na které dělám už hrozně dlouho) tak knížku s Emmou dokončím a připravím k vydání… Bude to (jak se teď módně říká) román v povídkách.

   Do škatulky „všechno na Mars“ naopak patří dvojice povídek Conquista a Marťanský bůh a určitě ještě povídky Nájezdníci a Umírání podle Andrewa F…. Ta poslední vyšla v roce 1993 a byla to moje první vydaná „opravdová“ povídka, nikoliv pětistránková hříčka. Asi bych ji musel zásadně překopat, ale jinak si myslím, že by byla zajímavá i dneska – je psaná v „kulhánkovském“ stylu a to v době, kdy Mistr K. patrně ještě nevěděl, že se stane spisovatelem :-) .

 54. VS napsal:

  Děkuji Urghat za upozornění, zdá se, že Brokilon opět začal fungovat. Za pár dní by měla Keltská brána spatřit světlo světa.

  K dotazům, které padly dole v diskuzi od čtenáře s nickem Miranu: za jednu prodanou knížku mám víc než 5 Kč (o dost víc), ale konkrétní číslo uvádět nechci.

  K e-bookům: situace je jednoduchá a mohu posloužit skutečnými (tzv. „tvrdými“) daty: papírových knížek, napsaných mou maličkostí, se obvykle prodá kolem dvou tisíc, kdežto e-booků, které Brokilon nabízí, se za více než rok prodalo 8 až 10 kousků od každého titulu. Tím nechci říct, že bych nebyl vděčný těm deseti čtenářům, kteří si knížky stáhli a zaplatili, naopak (díky :-) !), ale zatím jsou výsledky na trhu e-booků zanedbatelné…

  Ještě dovětek: dneska (23.4.) vyšla Keltská brána jako e-book – o týden dřív než papírová verze. Jsem opravdu zvědavý, jestli bude mít tenhle počin nějaký vliv na prodejnost (pochopitelně na prodejnost elektronické verze).

 55. Urghat napsal:

  Kdyby náhodou někdo přehlédl – podle stránek Brokilonu je Den-D 26.4.2012 -Keltská brána jde mezi lidi !!! (už je tam také moc hezká obálka) :-)

 56. Miranu napsal:

  Jak to vypada s keltskou branou? :)
  a co postapokalipticka pornografie?

  Jeste jedna prosba…
  Mohl by jste zde uverejnit nejakou mars povidku z „cyklu“ vsechno na mars?
  rad bych vedel jak bude prezivat skupinka spojenych dvou rodin ze satelitnich mest…
  navstivjej je martani pri oprave satelitu pro zavedeni mobilni site (viz. ogerdovky), rozmrazi si nejakou pro „legraci“, nepovede s nema nakonec tento novy lid valku?

  • VS napsal:

   Dík za zájem – jak je to s Keltskou bránou, to v tuhle chvíli vážně netuším. Zdá se, že Robert stále ještě „nestíhá“ a já ho nechci znervózňovat dotěrnýma otázkama … tyhle dotazy typu „už tam budem?“ … (= oslík ve Shrekovi :-) …) vážně ničemu nepomůžou.

   Já teď dokončuju jednu velkou zakázku, na které dělám už půl roku, ale až se s ní vypořádám, musím si udělat seznam priorit. Možná sem nějakou povídku dám , pokud tedy nebude mít Robert (nebo někdo jiný) zájem o vydání sborníku s „všechnonamarsovskými“ povídkami, na knížku by určitě vydaly.

   • Miranu napsal:

    hmm,
    a jsme u toho, nad cim premzslim uz dlouho…
    co takhle prodavat Vase dilka po netu, myslim v elektronicke podobe…
    spousta lidi miluje ctecky…
    Kolik tak mivate z jedne knihy/normostrany?
    myslim si ze vetsina autoru uz o tom dnes asi uvazuje…
    Mam pravdu, ze dnes autor nema z knihy vic, nez 5 korun?
    takze s korekturou max za 10?

    Stve mne ze tu jeste neni toto obejiti reklam, producentu, tisku…
    (Taky mne stvou carky a hacky kdyz specham ;)

 57. Geralt napsal:

  Zdravím rád bych se zeptal jestli Orcigard vyjde letošní rok.Díky

  • VS napsal:

   Gratuluju k jubilejnímu stému komentáři :-) … Původně jsem doufal, že stý komentář budu mít já, až tady oznámím, že jde Keltská brána do tiskárny … no, nestalo se, Robert pořád ještě nestíhá, ale pevně věřím, že na prvního apríla už tady KB bude, nebo alespoň poběží odpočet.

   K Orcigardu: Orcigard je letos v plánu a pokud se nic nezasekne, mohl by (měl by) vyjít v polovině letošního roku. Jestli se mimořádně zadaří, tak bych chtěl letos připravit k vydání ještě jednu knížku – povídkový román s futuristickou bojovnicí jménem Emma Richter v žánru, kterému říkám „postapokalyptická pornografie“… Prostě mám plno plánů, ale to jsem měl loni také a nakonec zůstalo jen u Likaria. Snad se toho letos stihne víc.

 58. VS napsal:

  Ještě k termínu vydání Keltské brány (odpověď pro nick „Frmol“ se mi už nevešla do předchozího vlákna): v tuto chvíli vše zůstává tak, jak jak jsem popsal minule. Robert se „zasekal“ s jinou věcí a Keltská brána přijde na řadu hned jak dokončí to, co má rozdělané. Pevně věřím, že na konci března už bude Keltská brána na pultech. K edičnímu plánu Brokilonu: zřejmě se jedná o nějakou starší verzi, kterou zapomněli smazat. Keltská brána mi vyšla tlustší, než jsem původně odhadoval, takže bude zřejmě i trošíčku dražší, než je uvedeno.

 59. sicco napsal:

  Zdravím.Tak spojení krvavého pohraničí a JFK dopadlo celkem dobře. Jen z toho mám takový neurčitý pocit, že krvavé pohraničí pro mě ztratilo svoje kouzlo. Ale každopádně palec nahoru

  • VS napsal:

   Dobrý den, přiznám se, že k Pár kapkám krve mám ambivalentní vztah. Psaly se mi velice dobře, měl jsem je hotové za měsíc a to i z toho důvodu, že jsem v nich zrecykloval pár nepoužitých i pár již použitých nápadů. Popsal jsem Pohraničí tak, jak ho vidím já, tedy jak ho vidí člověk z naší doby. Přiznám se, že vkládání všech těch hlášek a popkulturních odkazů na náš svět mě velice bavilo.

   Pár kapek krve se pro mě stalo takovým „trenažérem“ pro Likario a odzkoušel jsem si pár věcí, které jsem pak v Likariu použil…

   Na druhou stranu je pravda, že Pár kapek krve je svým způsobem úlet, který skalní fanoušci JFK označili za „nejhorší díl celé série“, což není zrovna potěšující, ale už jsem se s tím naučil žít :-) .

   • sicco napsal:

    Zdravím. No chápu skalní fanoušky JFK. Ono je to totiž víc krvavé pohraničí než JFK a to je asi problém. I proto jsem dal Párk kapek krve ve knihovničce ke cyku krvavé pohraničí a ne k JFK.
    A co jinak ta Keltská brána, stihne se opravdu do konce února, zatím totiž žádné informace nikde na netu nejsou.

    • VS napsal:

     Ke Keltské bráně: před cca 14 dny jsem na Robertovi vyzvídal a bylo mi řečeno, že vše pokračuje podle plánu, jen se to „trošičku“ opožďuje… To je prostě problém těchhle „one man“ firem: že když majitel a zároveň jediný zaměstnanec firmy nestíhá, tak za něj práci stejně nikdo neudělá a je nutné pár dní (pár týdnů, pár měsíců :-) …) počkat. Tohle dobře znám, taky jednu takovou „one man“ firmu vlastním a v současné době taky nestíhám, takže Robertovi nic nevyčítám, naopak s ním soucítím. (On teď Robert ve skutečnosti táhne DVĚ nakladatelství).

     Každopádně – do konce února KB asi nevyjde, protože je to prakticky pozítří. Ale pořád platí, že to bude první knížka, kterou letos Brokilon vydá.

     • Frmol napsal:

      Zdravím, běda, díval jsem se na provizorní ediční plán brokilonu a jako první vidím s jakousi trapnou upířinu, a potom Orcigard.. Keltskou bránu jsem našel dokonce až na druhé stránce! Tak se chci zeptat jestli to něco mění anebo pořád je Keltská brána na prvním místě? Jinak se velice těším na obě připravované knihy!

   • Lmslaver napsal:

    Jsem fanda JFK i pohraničí a myslím si, že Pár kapek krve patří mezi nejlepší díly série. Ostatně i v hodnocení na Legii si v hodnocení čtenářů vede víc než slušně. Označení: „nejhorší díl série“ jsou podle mě ubohé, osamocené výkřiky do tmy.

 60. Bidik napsal:

  Zdravím Vás,
  Říjen je pryč, listopad taky, a Keltská brána zatím …? Doufám, že Oggerda nezanedbáváte na úkor Krvavého pohraničí. Už tak má chudák prostor dost omezený. Za mě musím jednoznačně říct, bohužel.

  • VS napsal:

   Dobrý den – jak jsem napsal v jednom předchozím komentáři: Keltskou bránu jsem už odevzdal nakladateli a v tuto chvíli se „zpracovává“ (alespoň doufám). Předběžný termín vydání je konec ledna 2012.

   Aby ta odpověď nebyla příliš strohá, tak ještě doplním: oggerdovská série pro mě byla zatím skutečně „vedlejší“ – a to z důvodu, že ohlasy byly velice podivné. Kyborgovo jméno se setkalo s rozpačitým přijetím, což mě docela zaskočilo (ale vyprodalo se, což je hlavní :-) …) Střepy z Apokalypsy měly hodně kritické recenze, ale prodávaly se velice dobře – což je pro mě lepší kombinace než kdyby to bylo na opak. :-) … Uvidíme, jak to bude s Keltskou bránou.

   Ještě na závěr: Keltská brána začíná tam, kde skončilo Kyborgovo jméno a Projekt berserkr, je to tedy chronologicky poslední díl série.

   • sicco napsal:

    Poslední díl série? Takže to už nic dalšího nebude? Nemáte aspoň v šuplíku nějaký návrch dalších knih s pěničkou :) a Oggerdem?

    • VS napsal:

     Chronologicky poslední díl série : je to míněno tak, že „oggerdovská“ série má vnitřní chronologii , ale vycházela na přeskáčku. Chronologicky první jsou Střepy z Apokalypsy, následuje Ostří ozvěny, Kyborgovo jméno a Projekt Berserkr. Keltská brána navazuje na poslední dvě, návaznost je však velice volná, čtenáři nemusí znát nic z předchozího…

     Další plány s „oggerdovskou sérií“: pokud se zadaří, mohl bych připsat další knížku (pracovní název je Poslední velkoměsto), což by nebyl román, ale sborník vzájemně provázaných detektivních povídek.

     • sicco napsal:

      na stránkách nakladatele zatím nic. Tak se zeptám vás, okolik se práce na keltské bráně prodlouží. (už je únor a nic, ticho po pěšině)

     • VS napsal:

      Dobrý den, Keltská brána bude první knížkou, kterou Brokilon letos vydá. Korektury jsou hotové už cca 3 týdny, Robert teď připravuje KB do tiskárny a možná už ji tam dal. Pokud vím, tak Robert teď strávil spoustu času s papírováním, které souvisí se změnou DPH, což je možná důvod, proč se vydání KB oproti plánu „trošičku“ opozdilo. Předpokládám, že do konce února bude KB na pultech.

     • riowarr napsal:

      Tak to je dobrá zpráva. Už se velmi těším. Díky

 61. sicco napsal:

  Dobrý den,
  Chtěl bych vám vnutit jednu myšlenku. Tak mě napadá, nechtěl byste podobně jak JWP vydat průžezovou sbírku vaší ranné tvorby. Umístil bych do ní povídky z kolonky To ostatní. Ty povídky už podle mě mají po létech volná práva + bych k tomu přidal třeba něco ze šuplíku, nechce se mi totiž věřit, že píšete jenom Ogerrda a Pohraničí. Byla by to pěkná sbírka trochu alternativního Šlechty. (No zkrátka chci vás mít kompletně knižně.) :)

  • VS napsal:

   Dobrý den,
   taky mě už napadlo, že bych mohl sestavit povídkovou sbírku. Na přelomu tisíciletí jsem napsal spoustu věcí , které vyšly převážně v Ikarii a které by na knížku určitě vydaly… V brzké době bych chtěl překopat povídky s Emmou Richter (to je – jak už jsem tady někde psal – „postapokalyptická pornografie“) a ještě k nim něco připsat, aby to vydalo na knížku.
   Na sborník povídek „toho ostatního“ taky možná dojde, ale až „jednou“.

 62. riowarr napsal:

  Dobrý den,
  tak se po delší době opět zapojuji do diskuze. Střepy z Apokalypsy i Likario již mám dvakrát přečtené a netrpělivě v „Bibliografii“ vyhlížím další díly. Ohledně Oggerda a jeho Keltské brány mám, podle Vašeho předchozího příspěvku, již jasno. Ale více mě zajímá vývoj v Krvavém pohraničí.
  Rád bych se tedy zeptal, jak jste na tom s Kukaččími mláďaty a s třetím dílem Likarijské trilogie, pokud to tedy není jedno a to samé. Nejsem si jistý.
  Děkuji

  Rio

  • VS napsal:

   Dobrý den, jsem rád, že se Vám knížky líbí. Třetím dílem „malé“ trilogie je Orcigard, který vyšel v roce 2002 a v současné době je rozebraný. Cyklus Pohraničí prostě vznikal „z prostředka“ :-) … Podle plánu by nové vydání Orcigardu mělo vyjít v polovině roku 2012, ještě do něj chci připsat „bonusovou“ povídku.

   Kukaččí mláďata nejsou závěrem „malé“ (likarijské) trilogie, ale ukončením celého cyklu . Vážně nevím, kdy se ke Kukaččím mláďatům dostanu – Robert Pilch má v plánu znovu vydat „velkou“ trilogii (Zahradu sirén a Ploty z kostí), Kukaččí mláďata by přišla na řadu až pak.

 63. VS napsal:

  Jak je to s Keltskou bránou (odpověď už se mi nevešla pod poslední vlákno): v tuhle chvíli (18. října) jsem ve fázi „těsně před dokončením“ a obálka je víceméně hotová. Teoreticky jsem měl mít knížku napsanou už před měsícem, naneštěstí se vyskytly nějaké potíže, které nesouvisí ani tak s psaním jako s životem obecně. Pevně doufám, že text dokončím co nejdřív, ale tyhle věci se nedají moc plánovat.

 64. sicco napsal:

  Tak. Už je třeba se pomalu ptát na román Keltská brána. Skutečně výjde v říjnu, jak uvádí strnky Brokilonu? Nebo to bude běh na delší trať?

  • VS napsal:

   Dobrý den, Keltská brána v říjnu pravděpodobně nevyjde (= s pravděpodobností hraničící s jistotou). Situace je taková, že jsem v poslední čtvrtině a předpokládám, že knížku do konce září dopíšu. Pak ji musím párkrát přečíst a v říjnu (spíš koncem října) bych ji chtěl odevzdat. Letos by ale vyjít mohla.

   • Miranu napsal:

    I já děkuji za odpověď.
    Mohu se již zeptat kdo bude Keltskou bránu ilustrovat a v jak velkém nákladu vyjde?
    - Jestli si ji nemám předem u knihkupce zamluvit, abych po té nemusel do Prahy či Brna.

    • VS napsal:

     K ilustracím: od ilustrací jsme upustili už v roce 2008 (Válečná lest ilustrace neměla, jenom mapy). Celkově nepřinesly ilustrace tak pozitivní efekt, aby vyvážily prodražení knížek… Teď nemám na mysli honorář ilustrátora, ten dostával skutečně minimum, ale když je knížka tlustší, tak tiskárna prostě stojí víc peněz. V Keltské bráně bude jedna nebo dvě mapy, to ještě přesně nevím.

     Náklad bude určitě dostačující k tomu, aby knížka vydržela na pultech nejméně rok… I když bych si samozřejmě přál, aby se vyprodala za 2 měsíce, ale to se určitě nestane :-)

     • sicco napsal:

      Na stánkách Brokilonu, přesunuli Keltskou bánu na listopad. Takže už se doopravdy můžeme těšít?

 65. Schovanec napsal:

  Dobry den,
  predne se mi moc libi vase tvorba a Krvave pohranici jsem cetl jeste na vojne :-) . Ale proto zde nepisi. Jelikoz sehnat mail na vas je nadlidske usili ;-) , tak budu doufat, ze mi odpovite na ten muj schovanec@xzone.cz .
  Provozuji nejvetsi herni eshop u nas http://www.xzone.cz a mel bych pro vas obchodni nabidku. Vice radsi po mailu, pokud vas to zaujalo.
  Predem diky za reakci.

 66. Mjolnir napsal:

  jinak smekám před Vaší prací, svět krvavého pohraničí je úžasný. Děkuji za něj a dychtivě čekám na Vaše další díla.

 67. Mjolnir napsal:

  Zdravím Vás pane Šlechta,

  chtěl bych se zeptat na trpaslíky v pohraničí? Dozvíme se někdy víc o jejich osudu? Zasáhnou do dění krvavého pohraničí?

  S pozdravem
  Mjolnir

 68. jaroslav.safranek napsal:

  Mám dotaz ohledně dotisků Krvavého pohraničí (Orcigard, Zahrada sirén, Nejlepší den), z diskuze to vypadá na reedici Orcigardu a bude se pokračovat? Bohužel běžnou cestou není možno tyto knihy již sehnat.

  • VS napsal:

   Dobrý den, nebudou dotisky, ale nová vydání, která se budou od těch starých lišit tím, že v nich bude ještě něco navíc (=“bonusové“ povídky). Nejlepší den už vyšel znovu – pod názvem Nejlepší den pro umírání. S Orcigardem se počítá na konec letošního roku a Zahrada sirén pravděpodobně vyjde příští rok.

 69. sicco napsal:

  Předně bych chtěl pochválit Likario, takhle psané romány mi asi nejvíce vyhovují. Jinak sjednotit povídky do románu se vám skvěle podařilo, tedy pokud můžu usuzovat aspoň podle povídky Snadná zakázka, která vyšla dříve tuším v Drakobijcích.
  A teď otázka. Mám dojem, že vám v Polsku vyšel román Projekt Bersekr. Jak se románu na cizím uzemí daří? Budou v Polsku vycházet i další vaše romány.

  • VS napsal:

   Dobrý den, jsem rád, že se Vám Likario líbilo. Román se „vyvinul“ ze Snadné záležitosti přirozenou cestou, koncept jsem měl hotový už při psaní povídky, takže nešlo o žádné začleňování. Akorát mi trvalo dlouho, než jsem se dostal k tomu, abych Likario opravdu napsal.

   K tomu druhému: možná Vás překvapím, ale já nesleduju, jak si Projekt berserkr vede v Polsku. Asi to není žádný komerční trhák, jinak by po mě chtěli další knížky a to nechtějí. Vydání Projektu b. v Polsku provázela řada technicko-organizačních komplikací, takže to pro mě byla spíš negativní zkušenost, k další expanzi do Polska se nechystám.

 70. Miranu napsal:

  Můžete nám nastínit na čem zrovna pracujete?
  Jaký máte plán na nejbližší 2 roky v psaní?
  Nebo jen jak to vypadá s povídky/knihy, jež mají vyjít?

  • VS napsal:

   Dobrý den, teď zrovna pracuju na zakázce „Kanalizace a čistírna odpadních vod Pištín“ a kromě toho mám spoustu dalších „prkotin“ – požární zprávy a tak :-)

   Co se týká psaní: mám rozepsanou Keltskou bránu (Oggerd a jeho parta), kromě toho mám nahozenou „bonusovou“ povídku do nového vydání Orcigardu. Tyhle dvě věci (Keltská brána, Orcigard) musím vyřídit přednostně a zabere mi to nejméně půl roku, teprve pak začnu přemýšlet, do čeho se pustím dál.

 71. Miranu napsal:

  Ps:
  Napište prosím mladému (Honzovi), že mne hláškou „„Kartičku zdravotní pojišťovny?““ v povídce „projekt patnáct“ opravdu dostal….

  (Nebo jste to psal vy?)

 72. Miranu napsal:

  V sekci „Něco na čtení“ jsem našel váš scénář k pc hře jenž nevyšel…
  Mohl by jste mi poradit kde bych našel scénáře k hrám?
  Sám jsem si chtěl něco podobného vyzkoušet, jelikož si chci následně osvěžit programování ve visual basicu 6.
  Sám jsem se podílel na vývoji několika nekomerčních projektů, jež však většinou padly nedostatkem času spolupracujících. (Posledním byl projekt dawn of the universe http://www.dotu.cz/ od jehož jsem tentokráte musel sám na čas ustoupit vlivem nedostatku času, jež mi celý pohlcuje blížící se absolutorium)

  Ještě bych se chtěl zeptat, zda-li máte i stránky o Oggerdově a Havranově světě (je stejný?), reáliích a pod., případně přidat zde odkaz.

  Za odpověď děkuji mockrát již předem
  Milan

  • VS napsal:

   Ke scénářům ke hrám: bývaly doby, kdy scénáře k počítačovým hrám psali lidé, kteří to uměli opravdu dobře (např. Roberta Williams, D. W. Bradley) nebo skuteční spisovatelé (Feist, Pratchett). Tahle praxe skončila na začátku tohoto tisíciletí , teď si nejspíš píšou scénáře samotní programátoři nebo manažeři. Každý si tedy může (a musí) udělat svůj vlastní scénář :-) .

   K tomu dalšímu: už žádné jiné stránky nemám. V době, kdy tyhle stránky vznikaly, se Oggerd i Havran nacházeli ve stavu hluboké hibernace. Tehdy jsem nepředpokládal, že bych je ještě někdy resuscitoval. Oggerd se však navzdory (ne)předpokladům znovu dostal na knižní trh. Možná, že k němu časem napíšu nějaké poznámky, jako mám u Pohraničí – sem, nové stránky zakládat nebudu.

   • VS napsal:

    Ještě mě napadlo tohle: v Dechu draka (blahé paměti) vyšly tucty scénářů pro Dračí doupě – pár z nich by se jistě dalo použít i pro počítačové RPG, samozřejmě pro dohodě s autory.

    • Miranu napsal:

     Děkuji mockrát za nápad
     mnoho ročníků dechu draka mám (ačkoliv jsem je kupoval spíše kvůli povídkám, mytologii, bylinám) a pokusím se najít něco zajímavého a časově nenáročného (*), což mi umožní si procvičit programování a enginy jako Unity a True Vision 3d.

     * protože u této práce velmi dobře platí pravidlo 90 na 90 – tzn. že když si myslím že práce je z 90 procent hotová, příjdu na nové poznatky a změny a zjistím že je na 90 procent nehotová.

 73. Miranu napsal:

  chtěl jsem se zeptat, zda-li nechcete napsat nějakou povídku do XB-1 (nástupce Ikarie). Vlada Ríšu už jsem kontaktoval a on mi napsal, že když vás navnadím, tak rád vaši práci příjme, jen vás mám navnadit k napsání něčeho nového. ;)

 74. Bidik napsal:

  Vypadá to, že jsem asi jediný, komu se obálka Likaria nelíbí. Horší mají snad jen Střepy z Apokalypsy. Oproti pěkným, zimním u ostatních nových knih jsou hodně slabé. Na druhou stranu, ne že by mi na tom nějak záleželo, důležitý je obsah a ten je stále výborný. I když mě u čtení Likaria pořád přepadal pocit, jakéhosi stereotypu. Ne z knihy jako takové ale spíše ze stylu Vašeho psaní. Ani nevím jestli je to chyba, nebo prostě jen důsledek vytříbení Vašeho stylu. Uvidím při dalším čtení … někdy.

  • VS napsal:

   Dobrý den – nejste jediný, obálka Likaria se nelíbí ani mojí manželce :-) .

   Je bez debat, že všechny 3 „zimní“ obálky jsou někde úplně jinde. Jenže, jak už jsem psal dole, hodně čtenářů si stěžovalo, že se jim plete obálka Válečné lsti s obálkou Hořících přízraků, na obou je zimní krajina a slečinka s lukem (já osobně teda nechápu, jak se může někomu plést Arietta a Hiwiareé :-…). Důležité tedy bylo udělat k Likariu takovou obálku, kterou si nikdo nebude plést s ostatními – a to se stoprocentně povedlo.

  • Urghat napsal:

   zastala bych se obálky Střepů-zrovna ta se mi líbila jedna z nejvíc, ale uznávám subjektivnost problému :-)
   Likarijská obálka mi nejvíc vynikla až po přečtení knížky.

   • Urghat napsal:

    Pořád mi ještě leží v hlavě ten „stereotyp“ z Bidíkova příspěvku. To by totiž bylo poslední, co bych Likariu připisovala. Sice toho tolik z Pohraničí přečteno nemám, takže neposoudím, jak moc jsou si jeho jednotlivé díly podobné, ale jestli jsou i ostatní jako tenhle, tak se těším. :-)

   • Miranu napsal:

    no, vždy jsem si hlavního hrdinu, Oggerda, představoval spíše nabušenějšího…
    To asi kvůli ilustracím na knize Ostří ozvěny, kde je zachycen vícero zblízka…
    No, ale zapomínám že nejen kyberware, ale i bodyware, nanotechnologie, mutace a jiné technologie mohly být použity na jeho dotvoření…

    jinak… zrovna mi ji kamarád po dlouhém přemlouvání půjčil, takže du číst…

    Hezké svátky (pokud na ně máte čas)

 75. Ještě dotaz – neplánujete něco dalšího s Rogerem? předem děkuji za odpověď.

  • VS napsal:

   Dobrý den, dík za pochvalu (předchozí příspěvěk).

   K Rogerovi: s tím neplánuju nic, pokud se tedy někde nemihne jako vedlejší postava. Mám ale představu povídkové sbírky, která by se formálně podobala Válečné lsti. Byla by to tak trochu detektivka, napsaná v „ich formě“ a odehrávala by se v Likariu, ale cca 20 let po událostech popsaných v Gordonově zemi. Vypravěčem by byl jiný hrdina než Roger – vedlejší postava z jiných textů. Dvě povídky už mám nahozené, ale knížku určitě dokončím až po Kukaččích mláďatech, abych nepředbíhal ve vnitřní chronologii Pohraničí.

 76. Dobrý den,
  právě jsem dočetl Likario. Chtěl bych Vám moc poděkovat za parádní čtení. Báječně jsem si ho užil. Už se těším na další díly Krvavého pohraničí. Mějte se.

 77. sicco napsal:

  Zdravím.
  Tak krátké hodnocení Keltské brány a pár otázek. Povídky byly super, nejvíc se mi asi líbila ta z Budějovic. Jen mohla být sbírka delší. Minimálně si vybavuji z Ikarie povídku z pouště, kde jste ozřejmil, jak to doopravdy bylo s Apokalypsou. Když jste v doslovu mluvil o zastarávání sci-fi, tak mě právě napadlo, že tato povídka z pouště, už se možná úplně do vašeho světa nehodí. Přesto se zeptám, použijete jí ještě někdy? Jinak, co mě trožku rozhodilo, byla představa Čech, kterou jste popsal právě v povídce z Budějovic. Trochu mi připadá rozporná s předtavou Praagu, kterou jste popsal v Projektu Bersekr. Takže mi nezbyde nic jiného, než zasednout (zalehnout) ke knížkám, aby mi váš apokaliptický svět zase splynul v jedno. Už se těším :)

  • sicco napsal:

   a samozřejmě to není hodnocení Keltské brány, ale Střepů z apokalypsy :)

   • VS napsal:

    Dobrý den,

    k délce sborníku: do „Střepů“ patřila ještě povídka Chcípnout jako pes, ale tu mi vyškrábl Ondřej Jireš do své antologie. Dlouho jsem mu ji nechtěl dát, nakonec mě přesvědčil :-(

    k povídce z pouště: původní název téhle povídky byl Artefakt, ale do Střepů se dostala jako Saliny. Základní děj obou textů je stejný, vysvětlení Apokalypsy je stejné. Akorát v Salinách jsem to posunul ještě o kousek dál. Původně jsem chtěl dát Artefakt do sbírky tak, jak vyšel před 15-ti roky, ale prostě to nešlo, ten text mi připadal „zastaralý“. Takže jsem vyznění obrátil naruby.

    K Praze a Budějicím: jádro Faerie jsem napsal před cca 15-ti roky společně s Projektem Berserkr (původní název Faerie byl Ducholoď) – faktografie obou textů by měla sedět.

 78. uran napsal:

  Zdravím,
  chtěl bych říct, že se mi nová obálka k Likariu moc líbí. Pravda, když jsem ji viděl poprvé, vůbec bych ji nezařadil ke Krvavému pohraničí. Ale potom jsem se s ní tak nějak sžil a líbí se mi moc. Už to chtělo nějakou obměnu. Všechny předchozí od pana Ivana jsou sice pěkné, ale všechny jsou laděné tak nějak do zimy a tahle vypadá tak pěkně letně. :-)
  Jinak si myslím, že na trhu by mohla zaujmout i více lidí.
  A dokonce se obálka líbí i lidem, které Krvavé pohraničí nečtou, jo je fakt dobrá. :-) Už se těším až ji budu mít doma.

 79. sicco napsal:

  Zdravím,
  chtěl jsem se zeptat, co říkáte na novou obálku k Likariu. Ja osobně neříkám, že je špatná, jen je dost odlišná od těch předchozích od Ivana. Jinak gratuluji k rychlému napsání, opravdu výjde Likario v březnu? Jestli jo tak je to skvělý.

 80. Frmol napsal:

  Zdravím! Dočetl sem Střepy, super, ale chtěl sem se zeptat jak vlastně jsou povídky vůči Projektu B, Ostří, K Jméně nebo i plánovanéné Keltské Bráně v Chronologickém Pořadí????

  • VS napsal:

   Dobrý den, jsem rád, že se Vám „Střepy“ líbily. Přijetí „Střepů “ čtenáři i recenzenty bylo tak rozporné, že si to vůbec nedokážu vysvětlit. I nakladatel je z toho „v šoku“ (jeho vlastní slova), ale tak nějak radostně, protože „Střepy“ se prodávají víc než dobře.
   Chronologické pořadí knížek je takovéhle: 1. Střepy z Apokalypsy, 2. Keltská brána, 3. Ostří ozvěny, 4. Kyborgovo jméno, 5. Projekt Berserkr. Doufám, že časem k seznamu přidám další položky (= další oggerdovské díly).

   • Frmol napsal:

    Díky!! Konečně se v tom vyznám :D Taky sem četl nějaké recenze na Střepy a musím říct že si ti recenzenti vždycky na knize najdou nedostatky, kterých bych si jinak ani nevšiml a pro mě sou naprosto podřadné.. Neříkám, že Střepy považuji za úplný Vrchol vaší tvorby, ale rozhodně mi velmi zpříjemnili poslední týden! Jen tak dále!!

 81. Lmslaver napsal:

  K české fantastice mě přivedl román Projekt Berserkr asi před deseti lety. Dnes kupuji především jen české autory a Vladimír Šlechta zaujímá drtivou převahu nad ostatními autory v mé knihovně. Velmi jsem uvítal návrat k cyklu Všechno na Mars a moc se těším na Keltskou bránu. Nenechám si ujít ani Likario a Pár kapek krve v sérii JFK. Rozvinutí projektu Emmy Richter bych určitě přivítal, snad právě proto, že jsem se k žádné z těchto povídek doposud neměl šanci dostat.

 82. uran napsal:

  Zdravím, tak jsem se přihlásil.
  Jinak mě možná někteří znáte ze stránky pevnost.cz pod přezdívkou Dvorak.
  Je tam fanouškovská tlupa: http://www.pevnost.cz/tlupy/vladimir-slechta-a-krvave-pohranici
  Krvavé pohraničí se mi hodně líbí, v podstatě jsem k němu přišel v roce 2010 a přečetl vše, co bylo k dostání. Mezi mé nejoblíbenější knížky z tohoto cyklu patří Krvavé pohraničí a Šílený les. Tenhle druh příběhů (zálesácká, trampská fantasy, nebo jak se tomu říká) mě baví. Těším se na Likario. :)
  Možná někdy zabrousím i do Oggerdovského cyklu, zatím mám však ještě hodně co číst. :) Rozhodně fanoušci jsou a jak je vidět tak i přibývají. :)
  Zájem určitě je a těším se na další knížky.

 83. VS napsal:

  Odpověď siccovi (do minulého vlákna se už nevešla): s Emmou Richter zatím nepočítám napevno, možná přijde na řadu po Likariu, Keltské Bráně a Orcigardu – pokud se teda za tuhle trojici nedostane jiná věc a pokud mě nakladatel a čtenáři budou mít pořád rádi :-)

 84. sicco napsal:

  zdravím a přeji vše nejlepší do nového roku. Přeji vám jenom lehké a dobře placené kšefty, ať můžete směle tvořit dál své světy.

  Chtěl bych vám vnuknout do hlavy jednu myšlenku. Cyklus Havran je výborny. Všechny čtyři povídky jsou podle mě nadprůměrné. Co takhle dopsat povídku nebo dvě a až uplynou práva na otištění ve sbornícíh, vydat cyklus jako knihu. Bylo by to fakt super.

 85. Urghat napsal:

  Přeji všem pohodový nový rok a ať se vám splní alespoň něco z toho co si plánujete :)

 86. Urghat napsal:

  Článek Bitva u Little Bighornu – malý offtopic – v souvislosti s tímhle článkem mě napadl film „Malý velký muž“ (nedávno ho dávali i v televizi), zajímalo by mě co se ve filmu zakládá na pravdě a co je „básnická licence“…nevíte o tom prosím víc ? Díky

 87. riowarr napsal:

  Dobrý den.
  Krásné stránky. Moc děkuji autorovi i spisovateli za jejich tvorbu. Na tyto stránky sem tam kouknu, abych se přesvědčil, jestli vyšla nějaká nová kniha, ať už ze světa krvavého pohraničí nebo z oggerda. Jsem velmi potěšen, že je možné s panem Šlechtou komunikovat přes „Legii“. Jsem začínající spisovatel a velmi rád bych se zeptal na pár věcí. Ihned to jdu vygooglit a psát troufalé otázky.
  Moc děkuji

  Rio

 88. VS napsal:

  Ještě: zatím tady neplánuju nějaký on-line chat, jsem v půlce Likaria chci se tomu hodně věnovat. Před chvílí jsem připomínkoval první skicu obálky, Mišo Ivan už na tom dělá a já se musím taky snažit. Takže bude interval mezi případnými dotazy a (případnými) odpověďmi dost dlouhý.
  Pokud by měl někdo „osobní“ dotazy, které by tady nechtěl zveřejňovat, je možné mi je poslat přes Legii, je tam funkce „pošta“. Jsem na Legii zaregistrovaný pod nickem V.Š. – tady jsem chtěl VŠ, ale ten háček nad „s“ se jaksi nepodařil.

  • Urghat napsal:

   Tak to jsou dobré zprávy, díky. Na Likario jsem zvědavá, s Pohraničím více méně začínám a chtěla bych ho číst chronologicky. Zatím jsem četla Nejlepší den a ten se mi docela líbil – jediný problém jsem měla se „Zkázou Thonieriky“ – ne že by byla špatně napsaná, právě naopak. Byla napsaná moc dobře a proto jsem měla chvíli dojem, že jí nedočtu. :)
   Mimochodem co se týká plánů budoucích, jak je na tom Keltská Brána?

   • VS napsal:

    Dobrý den, díky za Váš zájem.
    Plán je takovýhle: koncem února odevzdám Likario a pak se pustím do Keltské brány. Mám nejméně třetinu hotovou a mohl bych ji dopsat za 2-3 měsíce. Otázkou je, jestli se mi podaří „přepnout“. Když něco dopíšu (knížku nebo povídku, na rozsahu textu nezáleží) potřebuju pár měsíců pauzu. Teď jsem kupodivu přešel z agenta JFK na Likario dost plynule, ale jestli se mi to podaří na jaře s Keltskou bránou, to vážně nevím.

 89. VS napsal:

  to Urghat: nevím ještě, jek to tady bude fungovat, ale příspěvky bude určitě možné mazat – když pěkně poprosíme Gilgalada, který se mi o stránky stará :-)

 90. Urghat napsal:

  Stránky fungují, pokec funguje…teď už jen aby se to trochu rozjelo, už mě svrbí prsty..klávesnice…no prostě mám na jazyku něco komentářů i dotazů, jen se mi nechce (zatím) vypadat příliš vlezle – už takhle stačí, že tu mezi prvními návštěvníky šmejdí (půl)skřetka :D

 91. Urghat napsal:

  Jen dva technické dotazy: bude možné vidět kdo je přihlášený a mazat vlastní příspěvky? díky.

 92. Urghat napsal:

  Pozdrav pro všechny tvůrce i uživatele (toto posílám jako testovací komentář) :)

Napsat komentář